WayFair yalan mı ? WayFair nedir ? WayFair Neden Gündem ?
Bizi Twitter ve İnstagram’da Takip Eder misin?

Wayfair isimli internet sitesi, wayfair.com üzerinden mobilya satışı yapan bir firmadır. Peki Wayfair neden bu kadar tartışılıyor? WayFair Yalan mı ?

Wayfair isimli internet sitesi bugün ve dün Twitter üzerinden oldukça büyük bir eleştiriye maruz kaldı. Firma bu eleştirilerin üzerine açıklama yaptı.

Wayfair logosu

WayFair Nedir?

Wayfair Amerika’da internet üzerinden mobilya satan bir internet sitesidir. Site 2002 senesinde kurulup o yıldan itibaren 9.13 milyar dolarlık satış yapmıştır. Şuan mağazasında yaklaşık 11.000 satıcıdan 14 milyon ürün halka sunmaktadır. Şirket değeri şu sıralar ağır düşüşte.

WayFair Neden Twitter Platformunda Gündemde?

WayFair internet sitesinde mobilya niyetine kaçırılan çocukların satıldığı söyleniyor. Bir kullanıcı mobilya adlarının Amerika’da ki kaçırılan çocukların isimleriyle aynı olduğu bazı ürünlerde isimlerin benzer olduğunu söylemekte. WayFair şirketi Twitter’de yapılan bu eleştirilerin ve söylenen çocuk satışı olaylarının yalan olduğunu açıkladı. Açıklamadan yaklaşık 1-2 saat sonra o ilanlar internet sitesinden kaldırıldı.

İlginizi Çekebilir: Avrupa ‘nın çöpleri Türkiye ‘ye geliyor. Türkiye neden Avrupa ‘dan çöp alıyor?

Wayfair yalan mı ? neden gündem ?
Twitter kullanıcısının paylaştığı bir resim

WayFair Olayı Yalan mı?

Peki WayFair şirketine atılan iddaalar yalan mı? Ortaya atılan iddaalara göre Twitter’de bu paylaşımı yapan kişi mobilya fiyatlarının pahalı olmasının ve ürün adlarının Amerika’da kaçırılan çocuk isimlerine benzediğinden ya da aynı olduğundan dolayı çocuk satışı yapıldığı düşünüyor. Fakat bizce ürünün fiyatının pahalı olma sebebi WayFair şirketinin açıkladığı gibi ürünlerin farklı malzemelerden yapılıyor oluşu ve kaliteli olması. İkinci ortaya attığı iddaa ise kaçırılan çocukların isimlerinin ürünlerle aynı ya da benzer olma sebebi ise internet üzerinden ürün satıcılarının SEO amaçlı isim yazıldığını düşünüyoruz. Başka ürünlere baksanız bile yine isimler yazıldığını göreceksiniz. Bunun sebebi internette her hangi bir isim aratıldığında internet kullanıcısının siteye girmesi ve tarifiğin artması. Aynı zamanda Twitter kullanıcısının ortaya sunduğu ürünlerin fiyatları pahalı olsa bile sağlıklı bir insanın karaborsa da sadece midesi bile o ürünlerin parası değil. Medyanın bu olayın bu kadar haberini yapma sebebi her zaman olduğu gibi trafik çekmektir.

*SONRADAK EKLENTİ*

Teyit.org’un haberine göre;

“Wayfair’in yüksek fiyatlı ürünler üzerinden çocuk ticareti yaptığına dair herhangi bir somut kanıt yok. İddialarda yer alan çocukların aileleri de çocuklarının güvende olduğunu açıkladı.”

Yazar ve Editör: İlker TOSUN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here