Türkiye’nin kayıp nesli: 3.4 milyon genç ne çalışıyor ne okula gidiyor. Türkiye’de işsizlik her geçen gün daha da korkunç bir hâle geliyor. İstihdam kaybı özellikle gençler arasında, pandemi döneminde hız kazandı. Öyle ki Türkiye’nin kayıp nesli olarak kabul edilen, eğitim görmediği halde istihdam da edilemeyen gençlerin sayısı salgın döneminde 3 milyon 400 bine ulaştı.

Uluslararası Çalışma Örgütü’nün 2020 Ağustos raporunu yayınladı. Çalışma Örgütü’nün yayınladığı raporda, Türkiye’de okula giden ya da istihdamda olan gençlerin yüzde 70’inden fazlası Covid-19 salgınından etkilediği görüldü. Pandemi öncesinde de zaten milyonlarla ifade edilen “ne yaptığı ve nerede olduğu belli olmayan gençler” vardı. Pandemiyle birlikte bu gençlerin arasına yüzbinlercesi daha dâhil oldu.

Türkiye'nin kayıp nesli: 3.4 milyon genç ne çalışıyor ne okula gidiyor.
Türkiye’nin kayıp nesli: Türkiye’de yaklaşık üç buçuk milyon genç hiçbir şey yapamıyor.

Rakamlar gösteriyor ki, 2020 Ocak ayında yüzde 25,7 olan Türkiye’nin kayıp nesil oranı, mayıs ayında yüzde 29,1’e yükseldi ve kişi sayısı da 3 milyon 400 bin kişiye ulaştı.

Türkiye’nin kayıp nesli: 7 Avrupa Birliği üyesi ülkenin nüfusundan daha fazla

Ne yaptığı ve nerede olduğu bilinmeyen 3 milyon 400 bin genç Türkiye vatandaşlarının sayısı Avrupa Birliği’ne bağlı 7 ülkenin nüfusundan daha fazla olması, ülkemizin içinde bulunduğu kötü gidişatın ne boyutta olduğunu gözler önüne seriyor. Türkiye’de ne okulda ne de işte olan gençlerin sayısı; Litvanya, Slovenya, Letonya, Estonya, Güney Kıbrıs, Lüksemburg ve Malta’nın toplam nüfusundan daha fazla.

Hazırlayanlar: İlker Tosun ve Onur Tutuş

Türkiye’nin kaybolup giden nesli: 3.4 milyon genç ne çalışıyor ne okula gidiyor.

Dış kaynak: Türkiye’nin eğitim ve istihdam dışı kalan genç sayısı 3.4 milyon kişi

İlginizi çekebilir: Papatya çayı içmenin faydaları nelerdir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here