Türkiye günlük ölüm rakamlarının gerçeği yansıtıp yansıtmadığı özellikle son günlerde büyük bir tartışma konusu oldu. Gerek Türk Tabibler Birliği’nin açıkladığı rakamlar, gerekse vali ve il örgütleriyle çelişen Fahrettin Koca önderliğinde açıklanan rakamlar halk üzerinde kuşku yaratmaya yetti. Her gün sosyal medya üzerinden Türkiye günlük ölüm vakalarının gerçeği yansıtmadığını iddia eden kanıtlar paylaşıyor.

Türkiye günlük ölüm rakamlarının gerçeği yansıtıp yansıtmadığı özellikle son günlerde büyük bir tartışma konusu oldu. Gerek Türk Tabibler Birliği'nin açıkladığı rakamlar, gerekse vali ve il örgütleriyle çelişen Fahrettin Koca önderliğinde açıklanan rakamlar halk üzerinde kuşku yaratmaya yetti. Her gün sosyal medya üzerinden Türkiye günlük ölüm vakalarının gerçeği yansıtmadığını iddia eden kanıtlar paylaşıyor.
Covid-19 testi pozitif çıkan hastayı vefatının ardından “covid negatif” olarak duyuruldu

İşte Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı rakamlarının şeffaflığını sorgulatan sosyal medya paylaşımı

25 Ağustos tarihinde DonanımHaber sitesinde bir kullanıcı Türkiye günlük ölüm rakamlarının gerçekliğini sorgulatan bir paylaşımda bulundu.

Herkese sağlıklı günler dileyerek yazıya başlıyorum. Şimdiden yazının gidişatını kestiremiyorum fakat biraz uzun olabilir, okuyun ve okutturun lütfen. Bizzat tecrübelerimi içerir.

6 Ağustos 2020 günü kız arkadaşımın babası corona şüphesiyle apar topar ambulans ile hastaneye kaldırıldı. Çekilen ciğer filmi sonucunda buzlu cam görünümü mevcuttu ve hasta İstanbul’da bir hastanede karantinaya alındı. Yapılan test sonucu 9 Ağustos 2020 günü Covid-19 pozitif tanısı kesin olarak koyuldu ve hasta İstanbul Sancaktepe’deki pandemi hastanesine sevk edildi. Hastayla irtibatımız hiçbir şekilde mümkün olmadığı için elimizden geldiği kadarını yapıp enabiz’dan uygulanan tüm işlemleri, tahlil ve raporları takip ediyorduk. Bu süreçte hastane personeli de bizi her gün arayıp durum hakkında bilgilendiriyordu.

Günden güne durumu kötüye giden ve yoğun bakımda tedavisine devam edilen hastamızın 24 ağustos günü enabiz da tahlillerini kontrol ederken, ne hikmetse bir kez daha covid testi yapıldığını ve test sonucunun negatif olduğunu görmem üzere vefat haberini alacağımızı düşünmeye başladım. Nitekim öyle de oldu. Bir-iki saat içinde hastaneden arandık ve negatif covid sonucunun sisteme girildiği gün vefat haberini aldık.

Türkiye Günlük Ölüm Sayıları Gerçeği Yansıtmıyor mu?

Bu hastanede Covid yüzünden vefat eden hastaların naaşı sancaktepe cenaze işlerine gönderilip burada cenaze namazı kılındıktan sonra defin işleminin yapılacağı yere naklediliyor. Ve covid yüzünden ölen merhumun yanına hiçkimse alınmadığı için naaşı tanıma işlemi fotoğrafı çekilip yakınlarına gösterilmek suretiyle yapılıyor. Biz Sancaktepe cenaze işlerinde geçirdiğimiz yaklaşık 1 saatlik süre içerisinde 5 naaş buraya getirildi ve hepsinin ölüm sebebi covid idi.

İlginizi çekebilir: Türkiye’de korona virüs vakalarının düşük çıkma sebebi ortaya çıktı

Şimdi nasıl oluyor da sadece İstanbul Sancaktepe de 1 saat içinde 5 covid vakası defin ediliyorken, Türkiye genelindeki günlük ölüm sayısı 15-20 arası lanse ediliyor?

Covid yüzünden vefat eden hastanın pozitifden negatife çevrilmesine dair kanıt:

Türkiye günlük ölüm rakamlarının gerçeği yansıtıp yansıtmadığı özellikle son günlerde büyük bir tartışma konusu oldu.
Covid yüzünden vefat eden hastanın pozitifden negatife çevrilmesine dair kanıt olarak gösterilen görsel

Kaynak: DonanımHaber

Türkiye günlük ölüm rakamlarının gerçekliğini sorgulatan bir paylaşımda bulundu. Haberimize konu olan paylaşıma buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here