Türkiye ekonomisi nereye gidiyor

0
162

Türkiye ekonomisi nereye gidiyor? Ekonomi Bakanı Berat Albayrak ekonomik daralmanın yüzde 9.9 olduğunu açıkladı.

Türkiye ekonomisi 2020 yılının ikinci çeyreğinde geçen yıla göre yüzde 9.9 daraldı. Bakan Berat Albayrak, ekonomideki kötü gidişat için koronavirüs salgını nedeniyle uygulanan karantinaları gerekçe gösteriyor. Türkiye’de pandeminin olmadığı dönemlerde de ekonominin durumu düşünüldüğünde ‘Türkiye ekonomisi nereye gidiyor?’ sorusu halkın aklını kurcalıyor.

Ekonomi ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a göre, Türkiye 2020 yılının ikinci çeyreğinde, yani nisan, mayıs ve haziran aylarında, yüzde 9,9 küçüldü. Resmi verilere bakıldığında rakamlar mevsimsel ve takvim etkisinden arındırıldıktan sonra ekonomik daralma, önceki üç aylık döneme göre yüzde 11,0 olarak görülüyor. Bu rakamlar Türkiye’nin son on yıl içindeki daralmalarının en serti olarak görülmektedir.

Türkiye ekonomisi nereye gidiyor? Koronavirüs öncesinde de ekonomi iyi değildi

Türkiye’nin Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ekonomideki yaşanan olumsuz durumun koronavirüs nedeni ile oluştuğunu açıklıyor. Ancak 2020 yılın ilk çeyreğine baktığımızda, Gayri safi yurt içi hasıla dediğimiz GSYİH büyümesinin yıllık bazda yüzde 4,4 olarak gerçekleştiğini görüyoruz. Ekonomi uzmanlarına göre, ekonomideki yüzde 4.4 oranında bir büyümenin çok düşük olduğunu Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler için büyüme rakamlarının yüzde 10’un üzerinde olması gerektiği düşünülüyor.

İşte Ekonomi Bakanı Berat Albayrak’ın o açıklamaları

Türkiye’nin Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Twitter hesabı üzerinden Türkiye’nin yüzde 9.9 oranında küçüldüğünü gösteren bir tablo paylaştı.

Bakan Albayrak yaptığı paylaşımda şunları söyledi: “Milli ekonomi hedefleri, istihdama dayalı üretim, vatandaşının yanında olan bir ekonomi modeliyle yılı pozitif ayrışarak kapatacağız inşallah. 2021’e pandeminin izlerini silerek girmekte kararlıyız. İnşallah ‘V’ çıkışı GSYİH verilerinde de göreceğiz.”

Hazırlayan: Onur Tutuş

İlginizi Çekebilir: Kurtuluş Savaşı Kahramanı: Maymun

İşte Berat Albayrak’a ait o tweet.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here