Türkiye' de işsiz sayısı 14 milyonu aştı. Her evde en az bir işsiz var

Türkiye‘ de işsiz sayısı DİSK’in yayınladığı rapora göre 14 milyon 200 bine ulaştı. Bu rakamlar Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’in işsizlik verileriyle kıyaslandığında korkunç boyutta. Peki Türkiye nasıl 14 milyon 200 bin işsiz rakamına ulaştı ve “TÜİK verileri gerçeği yansıtıyor mu?” İşte detaylar!

Koronavirüs pandemisinin en fazla vurduğu alanlardan biri ekonomi. Koronavirüs’ün etkileri en fazla istihdam piyasasında hissediliyor. DİSK’in yayınladığı rapora göre, mevcut işsizler ve korona virüs pandemisi ile birlikte ülkemizdeki işsizlerin sayısı 14 milyon 200 bini geçti. Bu rakamlar nüfusa oranlandığında artık her hanede en az bir işsiz insan olduğu ortaya çıkıyor. Ayrıca DİSK, TÜİK’in açıkladığı yüzde 13,4 olan işsizlik oranı gerçeği yansıtmıyor.

DİSK, Türkiye‘ deki işsiz sayısını nasıl hesapladı?

TÜİK Türkiye‘ deki işsiz sayısını hesaplarken dar tanımlı işsizlik verilerine yer veriyor. Ancak DİSK ülkedeki işsiz sayısını hesaplarken, TÜİK’in aksine dünya genelinde kullanılan geniş tanımlı işsizlik verisini esas alıyor. Bu tanıma iş arama ümidini kaybetmiş olanlar, evde oturan ancak çalışmak isteyenler, mevsime ve saatlere bağlı çalışanların da dahil edildiği ifade ediliyor.

Türkiye‘ de işsiz sayısı nasıl 14 milyon 200 bine yükseldi? TÜİK verileri gerçeği yansıtıyor mu?

DİSK’e göre Türkiye İstatistik Kurumu’nun dar tanımlı işsizlik verileri, tüm topluma yayılan gerçek işsizlikteki gerçek tabloyu gizliyor. TÜİK her ay son dört hafta içinde herhangi bir iş bulma kurumuna başvurmayan vatandaşları işsiz olarak kabul etmiyor. Bu nedenle iş bulmaktan umudunu kesmiş insanlar TÜİK yetkililerinin gözünde ‘işsiz’ kategorisinden çıkıyor ve ‘iş piyasasına girmeyenler’ kategorisine yazılıyor. Diğer bir deyişle bunun TÜİK için anlamı eğer ‘iş aramıyorsanız, işsiz değilsenizdir’ oluyor. Bu nedenle TÜİK’in issizlik rakamları, gerçek işsizlik rakamlarıyla çelisen bir tabloyu ortaya koyuyor.

Haberi hazırlayan: Onur TUTUŞ

Türkiye‘ de işsiz sayısı 14 milyonu aştı. Her evde en az bir işsiz var

İlginizi Çekebilir: Türkiye ekonomisi nereye gidiyor

Twitter hesabımıza bakmak için buraya tıklayın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here