Türkiye corona virüs salgını ile mücadelesine devam ederken, Covid-19’a bağlı olarak artan vaka sayıları “Corona virüs salgınında ikinci dalgayı mı yaşıyoruz?” sorusunu akla getirmeye başladı. Türkiye ‘nin Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Cumartesi günü resmi Twitter hesabından günlük coronavirüs istatistiğini paylaştı. Bakan Koca, 1.256 yeni corona virüse yakalanmış hasta sayısını açıklayarak, bu rakamların 45 günün en yüksek seviyesine ulaştığını söyledi.

Türkiye corona virüs salgını ile mücadelesine devam ederken, Covid-19'a bağlı olarak artan vaka sayıları "Corona virüs salgınında ikinci dalgayı mı yaşıyoruz?" sorusunu akla getirmeye başladı. Türkiye 'nin Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Cumartesi günü resmi Twitter hesabından günlük coronavirüs istatistiğini paylaştı. Bakan Koca, 1.256 yeni corona virüse yakalanmış hasta sayısını açıklayarak, bu rakamların 45 günün en yüksek seviyesine ulaştığını söyledi.
Türkiye’nin Sağlık Bakanı Fahrettin Koca

Türkiye corona virüs salgınında ikinci dalgayı mı yaşıyor?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Twitter üzerinden yaptığı corona virüs paylaşımında, Türkiye’de 1.256 yeni Covid-19 vakasının tespit edildiğini duyurdu. Bakan Koca, ayrıca Türkiye‘ deki tespit edilebilen COVID-19 enfeksiyon rakamlarının Cumartesi günü itibariyle son 45 günün en yüksek seviyesine ulaştığını aktardı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Twitter hesabından yaptığı açıklamada, coronavirüs nedeniyle ağır hasta olarak hastanede yatan hasta sayısının 668’e yükseldiği görüldü.

Türkiye corona virüs salgını: “Gerçek corona virüs vakaları yayınlanan rakamların üç katı olabilir”

Bakan Koca’nın koronavirüs raporuna göre, son 24 saat içinde COVID-19 hastalığı nedeniyle 21 kişi yaşamını yitirdi. Bu rakamlarla birlikte Türkiye’de corona virüs salgını nedeniyle vefat edenlerin sayısı 5.955 kişiye yükseldi. Mart ayından bu yana Türkiye’de 248.000’den fazla kişinin koronavirüs testi pozitif çıktı. Batı ülkeleri ile kıyaslandığında ‘ortalama’ sayılacak bu rakamlar, başta Almanya ve Fransa olmak üzere birçok ülkeyi Türkiye’ye turist gönderme konusunda endişelendiriyor. Uzmanlar, sınırlı testler, gözden kaçan hafif vakalar, olası hükümet manipülasyonu ve diğer faktörler nedeniyle Türkiye corona virüs vakaları açısından güvenilir olmadığını vurgulanıyor. Türkiye’deki ünlü Ekonomi Yorumcusu Atilla Yeşilada da son yayınladığı Youtube videosunda bu konuya dikkat çekti. Yeşilada, Türkiye corona virüs vakalarının gerçek sayısı, resmi ağızlar tarafından söylenen vakalardan üç misli fazla olabileceğini söyledi.

Atilla Yeşilada’nın en son yayınlanan Youtube videosu.

Türkiye corona virüsünde ikinci dalgayı mı yaşıyor?

Türkiye’nin Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın 15 Ağustos tarihli Türkiye corona virüs bilgilendirme tablosunun açıklamasında şu sözlerde bulundu: “SON 45 GÜNÜN en yüksek pozitif tanı -yeni hasta- sayısına ulaştık. Kritik göstergemiz olan Ağır Hasta sayısı, genellikle risk grubunda olup hastalığa yakalananlar ile artıyor. Yeni hasta sayısını, ağır hasta sayısını, can kayıplarını birlikte azaltalım.”

Bu sözlerinin ardından bazı Twitter kullanıcıları Bakan’ı etiketleyerek ‘koronavirüs salgınında ikinci dalganın gelip gelmediğini’ sordu. bazı uzmanlar, “İkinci dalga ne zaman başladı mı?” konusuyla ilgili olarak, Türkiye’de corona virüsünde ikinci dalganın başlayabilmesi için ilk dalganın bitmiş olması gerektiğini söylüyorlar. Rakamlara bakıldığı zaman koronavirüsün ilk dalgasının bile bitmediği rahatlıkla görülebilmektedir.

Onur Tutuş

İlginizi çekebilir: Papatya çayı içmenin faydaları nelerdir? 

Fahrettin Koca’nın haberimize konu olan Twitter Koronavirüs tablosunu görmek için tıklayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here