Neden Avupa 'nın çöplerini alıyoruz ?

Avrupa Birliği üye ülkeleri çöplerini Türkiye’ye gönderiyor. Avrupa ülkelerinden çöp ithal etmek Türkiye icin iyi mi kötü mü? Çevresel anlamda baktığımızda çöp ithalatının ülkemize zarar vermekte. Bu nedenle gelişmiş Avrupa ülkeleri tüketimden arta kalan atıkları ne pahasına olursa olsun ülke dışına çıkarmak istiyor. Türkiye, Hindistan gibi gelişmekte olan ülkeler Avrupa’dan gelen bu atıkları ithal ediyor.

Türkiye gibi gelişmekte olan birkaç ülke maddi kazanç için çevre kirliliğie göz yumuyor.
Türkiye gibi gelişmekte olan birkaç ülke maddi kazanç için çevre kirliliğie göz yumuyor.

Eurostat’ın paylaştığı istatistik raporlarına göre, geçtiğimiz yıl Avrupa Birliği üye ülkeleri toplamda 31 milyon ton çöp ihracatı yaptı. Bu atıkların 11.4 milyonu Türkiye’ye yollandı. Toplam miktarın yüzde 37’sine denk gelen bu rakam, Türkiye ‘yi çöp ithalatında lider ülke konumuna yükseltti.

Avrupa Birliği İstatistik Ofisi(Eurostat)’nin verilerine göre, Avrupa Birliği ‘ne bağlı ülkeler 2019’da 31 milyon ton çöp ihraç ettiler.

Türkiye Avrupa ‘dan aldığı 11.4 milyon ton atıkla, çöp ithal eden ülkelerin başında yer aldı.

Avrupa Türkiye’ nin en büyük rakibi yalnızca 2.9 milyon ithal etti

Çöp ithalatında Türkiye’den sonra, Hindistan geldi. Hindistan 2.9 milyon ton çöp ithal etti. Hindistan’ı 1.9 milyon ile İngiltere takip etti.

Türkiye’nin çöp ithalatı üç katına çıktı

Bu rakamlara göre, Avrupa Birliği ‘nin 2019’daki çöpünün yüzde 37’si Türkiye’ye ihraç edildi. Bu rakam Hindistan için yüzde 9, İngiltere için yüzde 6, İsviçre ve Norveç için yüzde 5. Kalan yüzde 38’lik pay da diğer ülkelere ihraç edildi.

Türkiye ‘nin Avrupa ‘dan yaptığı çöp ithalatı yıllar içinde katlanarak arttı. 2004 yılıyla kıyaslandığı zaman, çöp ihtalat rakamları 2019’da üç katına ulaştı.

Türkiye Avrupa ‘dan neden çöp ithal ediyor?

Deutsche Welle’ye göre bu durumun yaşanmasındaki neden, Türkiye’de çöplerinin bilinçli olarak ayrıştırılmaması olarak gösteriliyor. Özellikle plastik çöplerin evlerimizde ayrıştırılmadan, olduğu gibi atılması sonucunda plastik kullanımının çok fazla olduğu ülkemizde, dışarıdan çöp ithal etmek zorunda kalıyoruz.

Çöp ithal etmenin hem ülke ekonomimize hem de çevremize zararı var. 

Türkiye, 2019 yılında Avrupa Birliği ülkelerinden ithal ettiği çöplere yaklaşık 5 milyar Euro ödemek zorunda kaldı. Ayrıca çevre de bu durumdan olumsuz etkileniyor.

Bunu da sevebilirsiniz: Kahve içmenin size ve sevdiklerinize faydası.

Murat Tayyaroğlu

Onur Tutuş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here