Türkiye almanya müttefik

Türkiye Avrupa Birliği içindeki en büyük müttefikini kaybetti. Batı’da Türkiye ‘yi özellikle Fransa Bloku ülkelere karşı savunan Almanya, yaşanan krizde, Yunanistan’ın tarafında olduklarını açıkladılar.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Türkiye ve Yunanistan arasındaki tansiyonu düşürmek için Yunanistan’ın başkenti Atina’yı ziyaret etti. Almanya Dışişleri Bakanı Maas, Atina’ya yaptığı ziyaretle Yunan mevkidaşı ile bir araya geldi. Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias, Doğu Akdeniz’de yaşanan kriz için Türkiye’yi suçladı. Bakan Dendias, Yunanistan’ın diyolog için masaya oturabileceğini söyledi ama Yunanistan’ın egemenlik hakları açısından hiçbir taviz vermeyeceklerinin de altını çizdi.

Doğu Akdeniz’de oluşan bu kriz, Türkiye Avrupa Birliği ilişkilerini nasıl etkiledi?

“Türkiye ve Yunanistan arasında yaşanan gerginlik yalnızca bu iki ülkeyi değil Avrupa Birliği’ne üye ülkelerin tamamını yakından alakadar ediyor”

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias, Doğu Akdeniz bölgesinde yaşanan krizler nedeniyle Türkiye’yi sorumlu tuttu. Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias, konuşmasına şu çarpıcı sözlerle devam etti: “Türkiye ve Yunanistan arasında yaşanan gerginlik yalnızca bu iki ülkeyi değil Avrupa Birliği’ne üye ülkelerin tamamını yakından alakadar ediyor.”

Siyaset uzmanları, Yunan bakanın yaptığı çağrılarla, bütün Avrupa Birliği’ne üye ülkeleri olaya müdahil ederek, Birlik üyesi olma konumunu Türkiye üzerinde baskı gücü kurmakla ilişkilendiriyor.

Türkiye Avrupa Birliği içindeki en büyük müttefikini kaybetti. Almanya iki ülke arasında yaşanan krizde Yunanistan’ın yanında olduğunu belirtti

Maas, Atina’ya gerçekleştirdiği ziyaretinin ardından yaptığı konuşmada: “Doğu Akdeniz’deki mevcut durum, küçük kıvılcımla birlikte bölgesel çapta bir felakete yol açabilir.” dedi. Konusmasının devamında Maas, böylesi bir durumun önlenmesi için iki tarafı acilen bir diyolog masası kurmaya davet etti.

Alman bakan son olarak, Türkiye ve Yunanistan’ı savaşın eşiğine getiren Doğu Akdeniz krizinde AB olarak Yunanistan’ın tarafında yer aldıklarını belirtti.

Almanya’nın dışişlerinden sorumlu bakanının yapmış olduğu bu açıklamalarının ardından, Türkiye Avrupa Birliği içindeki en büyük müttefikini kaybettiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Almanya gerek Merkel gerekse bakanları sayesinde Türkiye’nin lehine olacak adımlar atıyorlardı. Ancak bugün Almanya Dışişleri Bakanı Maas’ın da sözlerinin ardından Türkiye Avrupa Birliği ilişkilerinin ilerleyen günlerde daha da zora girebileceğini söyleyebiliriz.

Onur TUTUŞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here