Türkiye alkol vergisi ile dünyadaki birçok ülkeyi geride bıraktı. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) üyeleri arasında Türkiye, alkol vergisi ile en fazla gelir elde eden altıncı ülke.

Türkiye alkol vergisi ile dünyadaki birçok ülkeyi geride bıraktı. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) üyeleri arasında Türkiye, alkol vergisi ile en fazla gelir elde eden altıncı ülke.
Rakı fiyatlarına son 10 yılda %443 zam geldi.

Türkiye alkol vergisi geliriyle OECD’ye üye ülkeler arasında baştan altıncı sırada yer alıyor. Türkiye Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün altıncı en büyük vergi mükellefidir (OECD, 2018 yılında yapılan bir araştırmaya göre, son on yılda milli içkimiz rakıya yüzde 443 ve bira yüzde 365 oranında özel tüketim vergisi getirildi.

70’lik bir şişe rakı yaklaşık 150 Türk Lirasıdır.

Türkiye, alkol vergisi konusunda gereğinden fazla vergi alıyor

Başkent Üniversitesi’nden vergi uzmanı Dr.Ozan Bingöl, büyük bir şişe rakı’nın şu anda alkol hacminin gerektirdiğinden yüzde 234 daha fazla vergilendirildiğini söyledi.

Ozan Bingöl, hükümetin 2010-2019 yılları arasında alkolden 74 milyar lira topladığını belirterek, Türkiye ekonomisinin büyük bir kısmını alkol gibi özel tüketim vergileri oluşturduğunu ekledi.

Bingöl, “Özel tüketim vergilerinin de tüketici davranışı üzerinde doğrudan etkisi vardır. Bu ürünlere olan talebi azaltmak için politik bir araç olarak kullanılıyor ” dedi.

Hükümetin 2006-2019 yılları arasında özel tüketim vergilerinde 1.176.000.000.000 lira kazandığını da sözlerine ekledi.

Ancak hükümetin, biriken bütçe açıklarını kapatabilmek adına alkol ve sigara gibi tüketim ürünlerine sürekli zam yapması ülke ekonomisini olumsuz etkileyebiliyor. Çünkü vatandaşlar, alkol ve sigaraya gelen zamlar dolayısıyla alternatif hollara başvurduğu açıkça görülüyor. Alım gücü düşen vatandaş çareyi kaçak alkole başvurmakta buluyor. Sigara da ise vatandaş çözümü sarma tütün diye adlandırılan devletin çok az vergilendirebildiği ürünlerde arıyor.

Türkiye ‘nin alkol vergisi sahte içkiye talebi artırıyor

Özellikle İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Adana gibi büyük şehirlerimizde sahte içki üretimi çok fazla. Türkiye'de artan alkol zamları fırsatçılık yapmak isteyenlerin ekmeğine yağ sürdüğünü söyleyebiliriz. Vatandaşların ve turizm işletme sahiplerinin Türkiye'nin uyguladığı ucu bucağı olmayan büyüklükteki alkol zamları nedeniyle başvurduğu sahte içkiler, her yıl onlarca insanın yaşamını yitirmesine neden oluyor.

Özellikle İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Adana gibi büyük şehirlerimizde sahte içki üretimi çok fazla. Türkiye’de artan alkol zamları fırsatçılık yapmak isteyenlerin ekmeğine yağ sürdüğünü söyleyebiliriz. Vatandaşların ve turizm işletme sahiplerinin Türkiye’nin uyguladığı ucu bucağı olmayan büyüklükteki alkol zamları nedeniyle başvurduğu sahte içkiler, her yıl onlarca insanın yaşamını yitirmesine neden oluyor.

İlginizi çekebilir: Ayasofya Camisi Putin yönetiminin yüzünü güldürdü

Yazar: Murat TAYYAROĞLU

Editör: Onur TUTUŞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here