Tüik verileri gençlerin belli sebepler nedeniyle Türkiye’den göç ettiğini gösteriyor. Tüik verileri ayrıca geçen yıl 330 binden fazla yurttaşımızın Türkiye’den göç ettiğine işaret ediyor. Çarpıcı noktalardan biri, göç edenlerin çoğunluğunu gençlerin oluşturmasıdır. Diğeri ise göç edenlerin sayısının her yıl katlanarak artmasıdır.

Tüik verileri gençlerin yurtdışına kaçtığını gösteriyor. Bir yılda 330 bin kişi ülkeyi terk etti
İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde bulunan meşhur ve kalabalık İstiklal Caddesi

Peki, genç ve dinamik nüfusuyla bir zamanlar Avrupa’nın gıptayla baktığı Türkiye, şimdilerde ne durumda? Çalışan nüfusunu yurtdışına kaptıran Türkiye’de emekli maaşları nasıl ödenecek?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre geçtiğimiz yıl 330 binden fazla yurttaşımız ülke dışına göç etti. TÜİK verileri göç eden yurttaşlarımızın yüzde 40’ından fazlasının 20 ve 34 yaş aralığındaki gençlerden oluştuğunu gösteriyor. Bir ülkenin geleceğini belirleyecek ve ülke çarklarını döndürecek 132 bin genç yurttaş, doğdukları ülkeyi terk ediyor. Tüik verileri de doğruluyor ki her yıl ülkeden göç eden gençlerin sayısı katlanarak artıyor.

Tüik verileri “Ülke ekonomisinin döndüğü bölgelerin en çok göç veren yerler” olduğunu gösteriyor

Tüik verileri göç eden insanların yüzde 40’ının İstanbul’dan göç ettiğini göstermektedir. İstanbul’u yüzde 8,7 ile başkent Ankara, yüzde 5,4 ile turizmin can damarı Antalya, yüzde 3,4 ile 3. büyükşehrimiz İzmir ve yüzde 3,2 ile sanayi şehrimiz Bursa izledi. Tüik verileri kısaca, Türkiye ekonomisinin can damarı olan bölgelerin en çok göç veren yerler olduğunu gösteriyor.

Tüik verileri “Gençlerle birlikte ülkenin kaderi de gidiyor.”

Bir ülke için göç veriyor olmak ülkede bazı şeylerin ters gittiğine işaret olabilir. Örneğin, Alman basınında: “Alman gençleri Türkiye’ye çalışmaya gidiyor” şeklinde bir haber bulmaya çalıştım. 100 yıl geriye gittim ancak böylesi bir habere hiç rastlamadım. Konumuza dönersek eğer bir ülke göç veriyorsa ve o göç verilerin çoğunluğunu gençler oluşturuyorsa bu durum ülkenin ana gündemi olmasıdır. Çünkü genç nesillerin olmadığı ülkeler ne kadar gelişmiş olurlarsa olsunlar terk edilmiş bir köyden farkları kalmaz. Ne zaman ki gençlerin gittiği değil de dünyanin dört bir yanından gençlerin geldiği ülke oluruz, işte o zaman “Türkiye güçlü bir ülkedir” diyebiliriz.

Onur TUTUŞ

İlginizi Çekebilir: Televizyon Bitti mi? İnternet Televizyonu Nasıl Bitirdi?

Benzer Haber

Tüik verileri güvenilir mi? AKP’li seçmen bile inanmıyor

Tüik enflasyonu verileri ile ilgili halkın uzun zamandır güven sorunu olduğu biliniyordu. Ancak bu güven sorunu son zamanlar koronavirüsün ekomiyle etkileriyle birlikte tavan yapmış durumda. Vaziyet öyle bir hâl aldı ki AKP’li seçmen bile artık TÜİK istatistiklerine inanmamaya başladı.
Tüik enflasyonu verileri

Tüik enflasyonu verileri ile ilgili halkın uzun zamandır güven sorunu olduğu biliniyordu. Ancak bu güven sorunu son zamanlar koronavirüsün ekomiyle etkileriyle birlikte tavan yapmış durumda. Vaziyet öyle bir hâl aldı ki AKP’li seçmen bile artık TÜİK istatistiklerine inanmamaya başladı.

Tüik enflasyonu ve halkın enflasyonu arasındaki farklı öğrenmek için haberin devamına geçelim.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından enflasyon verileri yani hayat pahalılığının geçen seneye oranla yüzde 11,4 yükseldiğini açıkladı. Ancak Metropoll’ün konuyla ilgili vatandaşlarla yaptığı ankette, halkın Tüik’in enflasyon verilerine inanmadığı görüldü. Halkın yüzde 77’si açıklanan enflasyonun gerçeği yansıtmadığını düşünüyor. Ankette dikkat çeken en önemli nokta da artık AK Parti’ye ve MHP’ye oy veren seçmenlerin büyük bir çoğunluğu devletin kurumu olan Tüik enflasyonu verilerinin doğru bulmadığı görüldü. AKP seçmeninin yaklaşık yüzde 75’i, MHP seçmeninin de yüzde 90’ı enflasyonun yüzde 11,4’ten kat be kat fazla olduğu görüşünde.

Tüik verileri halkın yüzde 77’siyle çelişiyor

Tüik verileri bu yıl Haziran ayı enflasyonunu yüzde 11,4 olarak açıkladı. Metropoll 2020 Haziran Türkiye’nin Nabzı isimli anketinin sonuçlarına göre, halkın yüzde 77’si enflasyonun yüzde 11,4’ten fazla olduğuna inanıyor. AK Parti seçmenlerinin yaklaşık yüzde 75’i, MHP seçmenlerinin yüzde 90’ı enflasyonun yüzde 11,4’ten daha da yüksek olduğunu ve hayat pahalılığının her geçen gün yükseldiğini söylüyor. Bu doğruktuda elde edilen sonuçlara bakıldığında Türk halkının yüzde 77’sinin Tüik enflasyonu rakamlarına inanmadığı görüldü.

Halkın yalnızca yüzde 15’i Tüik verileri ‘doğrudur’ diyor

Metropoll Araştırma şirketinin “Sizin gözlemlerinize göre Türkiye’deki enflasyon diğer bir adıyla hayat pahalılığı ne kadar artmıştır?” soruna cevap veren vatandaşların sadece yüzde 15,4’ü TÜİK‘in açıkladığı enflasyon rakamını söylediler. Halkın yüzde 84,6’sı enflasyonun yüzde 11,4’den fazla olduğunu düşünüyor. TÜİK enflasyonu üzerine güven problemleri Türkiye ekonomisindeki kötü gidişatla birlikte günden güne artış göstermekte. Diğer bir deyişle, TÜİK enflasyonu rakamları Türk halkının gözünde ‘geçerliliği olmayan’ rakamlardan ibaret olduğu düşünülüyor.

Tüik verileri güveninin olmadığı ortamda ekonominin füzelmesi imkansız

Halkta, Tüik verilerine güveninin olmaması hem yerli hem de yabancı yatırımcıların Türkiye’den uzaklaşmasına neden oluyor. Ekonomistler, yalnızca Türkiye için değil tüm dünya genelinde ekonomileri ayakta tutan şeyin ‘güven’ olduğunda hemfikirler.

Onur TUTUŞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here