Tüik enflasyon oranı gerçek mi ?

Tüik enflasyonu ile ilgili halkın uzun zamandır güven sorunu olduğu biliniyordu. Ancak bu güven sorunu son zamanlar koronavirüsün ekomiyle etkileriyle birlikte tavan yapmış durumda. Vaziyet öyle bir hâl aldı ki AKP’li seçmen bile artık TÜİK istatistiklerine inanmamaya başladı.

Tüik enflasyonu ve halkın enflasyonu arasındaki farklı öğrenmek için haberin devamına geçelim.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından enflasyon yani hayat pahalılığının geçen seneye oranla yüzde 11,4 yükseldiğini açıkladı. Ancak Metropoll’ün konuyla ilgili vatandaşlarla yaptığı ankette, halkın Tüik’in enflasyon verilerine inanmadığı görüldü. Halkın yüzde 77’si açıklanan enflasyonun gerçeği yansıtmadığını düşünüyor. Ankette dikkat çeken en önemli nokta da artık AK Parti’ye ve MHP’ye oy veren seçmenlerin büyük bir çoğunluğu devletin kurumu olan Tüik enflasyonu verilerinin doğru bulmadığı görüldü. AKP seçmeninin yaklaşık yüzde 75’i, MHP seçmeninin de yüzde 90’ı enflasyonun yüzde 11,4’ten kat be kat fazla olduğu görüşünde.

Tüik enflasyonuna AKP'li seçmen bile inanmıyor. Tüik'in enflasyonu güvenilir mi? AKP'li seçmen bile inanmıyor
Metropoll’ün konula ilgili yapmış olduğu anket.

Halkın yüzde 77’si Tüik enflasyonu rakamlarına inanmıyor

Tüik bu yıl Haziran ayı enflasyonunu yüzde 11,4 olarak açıkladı. Metropoll 2020 Haziran Türkiye’nin Nabzı isimli anketinin sonuçlarına göre, halkın yüzde 77’si enflasyonun yüzde 11,4’ten fazla olduğuna inanıyor. AK Parti seçmenlerinin yaklaşık yüzde 75’i, MHP seçmenlerinin yüzde 90’ı enflasyonun yüzde 11,4’ten daha da yüksek olduğunu ve hayat pahalılığının her geçen gün yükseldiğini söylüyor. Bu doğruktuda elde edilen sonuçlara bakıldığında Türk halkının yüzde 77’sinin Tüik enflasyonu rakamlarına inanmadığı görüldü.

Halkın yalnızca yüzde 15’i Tüik enflasyonu ‘doğrudur’ diyor

Metropoll Araştırma şirketinin “Sizin gözlemlerinize göre Türkiye’deki enflasyon diğer bir adıyla hayat pahalılığı ne kadar artmıştır?” soruna cevap veren vatandaşların sadece yüzde 15,4’ü TÜİK‘in açıkladığı enflasyon rakamını söylediler. Halkın yüzde 84,6’sı enflasyonun yüzde 11,4’den fazla olduğunu düşünüyor. TÜİK enflasyonu üzerine güven problemleri Türkiye ekonomisindeki kötü gidişatla birlikte günden güne artış göstermekte. Diğer bir deyişle, TÜİK enflasyonu rakamları Türk halkının gözünde ‘geçerliliği olmayan’ rakamlardan ibaret olduğu düşünülüyor.

Güvenin olmadığı ortamda ekonominin füzelmesi imkansız

TÜİK raporlarına güvenin olmaması hem yerli hem de yabancı yatırımcıların Türkiye’den uzaklaşmasına neden oluyor. Ekonomistler, yalnızca Türkiye için değil tüm dünya genelinde ekonomileri ayakta tutan şeyin ‘güven’ olduğunda hemfikirler.

İlginizi Çekebilir: Televizyon Bitti mi? İnternet Televizyonu Nasıl Bitirdi?

Onur TUTUŞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here