Televizyon sektörü ölüyor mu ?
Bizi Twitter ve İnstagram’da Takip Eder misin?

Televizyon sektörü yok mu oluyor? Neden televizyon internetten daha az kullanılıyor?  Televizyon sektörü oluyor mu?

Televizyon sektörünün dizileri, filmleri, belgeselleri ya da magazin programları son 5 yıldır büyük bir düşüşte. Dünyada internetin yaygınlaşmasıyla insanlar televizyonu bırakıp cebinde ki ya da önünde ki bilgisayara/telefona geçiş yaptı.

Neden İnsanlar İnternete Daha Çok Yaklaşıyor?

İnsanların Televizyon sektörünü bırakıp internete geçmesinde ki en önemli sebeplerden biri zamanlamaydı. Televizyonda bir programın saatini kaçırırsanız sadece sonra ki bölümünde özetini izleyebilirdiniz ya da hiç izlemeyebilirdik. İnternette ise istediğimiz zaman herhangi bir programı izleyip, durdurup ya da istediğimiz zaman bırakıp sonra izleyebiliriz. Bir başka sebep internette izleyeceğin bir programı istediğin yerde Metro gibi halka açık alanlarında bile izleyebiliyoruz fakat televizyonu sadece evlerde izleyebiliyorduk. İnternetin kolay kullanılabiliyor olması da farklı bir neden tabii ki.

Televizyon Haberleri Neden İzlenmiyor?

TV haberlerinin izlenmemesinde en önemli sebep internette ya da sosyal medyada haberlere anında ulaşılabiliyor olması. Mesela gece bir trafik kazası olduğunda ondan sonra ki akşam televizyona verilirken haber sitelerine (DHA , İHA, The Orient Journal 🙂 ) gibi haber sitelerine anında giriliyor.

Televizyon Belgeselleri Neden İzlenmiyor?

Televizyon da belgesellerin uzun olması sebebiyle insanlar YouTube kanallarına yüklenen belgesellere geçiş yaptı. (Bu arada bizim YOUTUBE kanalımıza abone olursanız çok mutlu oluruz) YouTube’de belgesellerin kısa olması ve kaliteli olması sebebiyle YouTube bu konuda bir adım daha önde.

Televizyon Dizileri Neden İzlenmiyor?

Bunu herkes biliyordur fakat üstüne değinmezsek olmaz. Netflix, BluTV gibi dizi yayımlayan internet sitelerinin dizileri hem kısa olmasından doları ve kaliteli olmasından dolayı çok daha fazla ilgi görmekte. Ayrıca kullanıcıları bir bölüm için bir hafta bekleterek ve tv dizisinde sadece 1 saat özet olmasından dolayı tv dizileri çok hızlı şekilde ilgi kaybediyor. Bunun aksine yılda bir sezon yayınlayarak ve bir bölüm 40 – 50 dakika sürmesi ve insanları sıkmayacak şekilde anlatımıyla Netflix gibi dizi platformlarına ilgi gün geçtikçe artıyor.

İlgili Haber: Almanya gurbetçi Türkler ‘i vatandaşlıktan çıkaracak mı? Bir milyon gurbetçi tehlikede

Televizyon ve internet

Ayrıca gazatelere ilgi de azalıyor. Birkaç ay önce Cumhuriye gazetesi yetersiz satıştan dolayı gazete üretimini durdurma kararı aldı.

Yazar ve Editör: İlker TOSUN

Kaynak: Haluk TATAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here