Starbucks neden şubelerini kapatıyor

Starbucks neden şubelerini kapatıyor?’ sorusunun cevabı korona virüs oldu. Starbucks 400 şubesini korona virüs salgını nedeniyle kapatma kararı aldı.

Starbucks, ABD ve Kanada’daki 400 şubesini kapatıp yerlerine al-götür hizmeti verilen yeni şubeler açmayı planlıyor. Dünya genelinde 30 bini aşkın şubesi bulunan ve salgın döneminde kapalı kaldığı için gelirleri ciddi ölçüde gerileyen Starbucks, kafe modelini değiştirme yolunda hızlı adımlar atıyor.

Starbucks neden şubelerini kapatıyor: Starbucks Çin’deki 2 bin 150 şubesini kapatıyor

ABD’nin dünyaca ünlü kahve zinciri Starbucks, Çin’de hızla yayılan korona virüs salgını nedeniyle şubelerinin yarısının kepenk kapatacağını açıkladı. Starbucks yönetiminden yapılan açıklamada, kararın hem personelin hastalıktan korunması hem de Çin hükümetine destek için alındığını belirtildi. Amerikan devinin ABD’nin ardından en büyük ikinci pazarı olan Çin’de 4 bin 300 şubesi bulunuyor. 2020 yılının ilk çeyreğinde beklenenden daha iyi bir performans yakalayan firma, yıllık kâr tahminlerini yükseltmeyi planlıyordu. Fakat korona virüs salgınının neden olduğu ülkedeki gelişmeler nedeniyle küresel projeksiyonlarını değiştireceğini açıklamıştı. Starbucks, Çin’deki ilk şubesini 1999’un ocak ayında açmıştı. Bu gelişmenin ardından Starbucks‘ın Çin’deki satışları küresel gelirinin yaklaşık yüzde 10’unu oluşturuyor.

Korona virüs salgını nedeniyle dünya çapındaki mağazalarında satışların yarıya düştüğü Starbucks, ABD ve Kanada’nın çeşitli eyaletlerindeki yaklaşık 10 bin şubeden 400’ünün önümüzdeki 18 ay boyunca kapalı kalacağını açıkladı.

Devam eden korona virüs salgını nedeniyle bu çeyrekte satışlardan yaklaşık 3,2 milyar dolar kaybedeceği belirten ABD’nin Seattle merkezli ünlü kahve mağazalar zinciri Starbucks, bu sayede krizden en az zararla çıkmayı hedefliyor.

Starbucks neden şubelerini kapatıyor: Starbucks piyasa koşulları nedeniyle her yıl yaklaşık 100 mağazasını kapatıyor

Ayrıca Starbucks‘ın yeni açılan şubelerinden yaklaşık 50’sinin de yalnızca arabaya servis ve elden teslim şeklinde hizmet vereceği söylendi. Starbucks piyasa koşulları nedeniyle her yıl yaklaşık 100 mağazasını kapatıyor. Korona virüs salgınının görüldüğü bu sene ise özellikle Çin’deki mağazalarında büyük zarar açıklayan Starbucks, mevcut durgunluktan toparlanmak adına sene sonuna kadar kapalı kalacak şube sayısını artırmayı düşünüyor.

Starbucks neden şubelerini kapatıyor: Starbucks kalabalık yerlerdeki şubeleri kapatacak

Starbucks kahve şirketi, ABD ve Kanada’da hangi şubelerin kapalı kalacağı bilgisini paylaşmadı. Fakat Starbucks CEO’su Kevin Johnson yaptığı basın açıklamasında, bu mağazaların üniversite kampüsleri ya da alışveriş merkezlerindeki gibi ‘yüksek sosyal toplanma yerlerinde‘ olacağını söyledi.

Kısaca özetlemek gerekirse, “Starbucks neden şubelerini kapatıyor” sorusunun cevabı tüm dünya üzerinde derin etkilerde bulunan korona virüs salgını olarak gösterilir. Ancak Starbucks gibi küresel şirketlerin öncelikli amacı daha fazla insana ulaşmak ve maliyetleri en aza indirmektir. Bu nedenle korona virüs salgını bu tür şirketlere bu olanağı daha hızlı hayata geçirme fırsatı sunmuştur.

Haberi hazırlayan: Selen SIDAL (Starbucks neden şubelerini kapatıyor?)

Haber editörü: Onur TUTUŞ

İlginizi Çekebilir: Türkiye ekonomisi nereye gidiyor

Twitter hesabımıza bakmak için buraya tıklayın