Bosna Hersek’te bulunan Srebrenitsa kasabasında 25 yıl önce Avrupa’nın ve dünyanın çoğu ülkesinin sessizlikle izlediği Srebrenitsa Katliamı yaşandı. Tek suçları Müslüman olmak olan 8 bin 372 Boşnak beş gün içinde Patro Mladic adındaki Sırplı komutanın emriyle yaşlı, çocuk ve kadın olmalarına bakılmaksızın Srebranitsa adındaki kasabada katledildiler. Üzerinden 25 yıl geçmesine rağmen Sırbistan, Srebrenitsa Katliamı’nı görmezden gelmeye devam ediyor.

Srebrenitsa kasabasında Müslüman Boşnaklar dönemin Sırp askerleri tarafından katledildi.
Srebrenitsa kasabasında Müslüman Boşnaklar dönemin Sırp askerleri tarafından katledildi. (Getty İmages)

Yugoslavya’nın dağılmasıyla birlikte oluşan ülkeler arasında iç savaş ortaya çıktı. Çoğunluğu Müslüman olan Bosna-Hersek’te Sırplar Müslüman Boşnakları tüm dünyanın gözleri önünde 13- 18 Temmuz 1995 tarihinde BM barış gücünün koruması altında masum ve silahsız Boşnakları vahşice katlettiler.

Birleşmiş Milletler barış gücü kendilerine sığınan masum Boşnakların öldürülmesine göz yumdu

Birleşmiş Milletler barış gücü olarak bölgede faaliyet gösteren 400 kişiden oluşan Hollanda askeri birliği, Boşnaklara, “Bize sığının burada güvenlisiniz” dedi. Bunun üzerine BM’nin koruması altındaki Srebrenitsa kasabasına savaştan canlarını kurtarmış binlerce Boşnak sığındı. Ancak bölgeye giden Sırp askeri birliği bu masum insanları, Birleşmiş Milletler ’in gözleri önünde katletti.

Sırplı keskin nişancılar çatılardan insanların üzerine ateş açıyordu. (Getty İmages)
Sırplı keskin nişancılar çatılardan insanların üzerine ateş açıyordu. Srebrenitsa (Getty İmages)

“Bütün dünya Bosna Hersek’te yaşanan Sırp Katliamı karşısında tepki gösteriyor. Ancak hiç kimse etkili bir şey yapamıyor”

Merhum Araştırmacı Gazeteci Mehmet Ali Birand 1992 tarihli 32. Gün isimli programında Bosna Hersek’te yaşanan katliamını konu alan belgeseli çekmişti. Birand, o tarihlerde yaşanan katliam için, “Bütün dünya Bosna Hersek’in Srebrenitsa kasabasında yaşanan Sırp Katliamı karşısında tepki gösteriyor. Ancak hiç kimse etkili bir şey yapamıyor” sözlerinde bulunmuştu. Birand konuşmasının devamında, katliamı durdurmanın tek etkili yolunun Batı’nın Bosna’ya asker göndermesinden geçtiğini ancak hiçbir Avrupa ülkesinin taşın altına elini sokmak istemediğini ifade etmişti.

Sırbistan Müslümanlara ikinci Srebrenitsa ‘yı uyguluyor

Sırbistan Müslümanlara ikinci Srebrenitsa ‘yı uyguluyor. Türkiye’nin Avrupa’daki kalesi olarak bilinen Sırbistan’da yer alan Novi Pazar şehri pandemiye terk edildi. Sırbistan’ın güneybatısında bulunan Novi Pazar kenti pandemi nedeniyle zor günler yaşıyor. Belgrad yönetimi kentte toplam 112 onaylanmış vaka olduğunu söylese de, bölgeden gelen iddialarda pandemi nedeniyle günlük ortalama 12 kişinin yaşamını yitirdiği yönünde. Halk, kentte yaşayan nüfusun büyük bir kısmını Müslümanların oluşturması ve bölgede yaşayanlarda yoğun bir Türk sevgisi beslemeleri nedeniyle, Sırbistan’ın Belgrad yönetiminin bilinçli olarak salgını yaydığı görüşü hâkim. Salgının sonuçlarıyla ilgili olarak Sırp hükümeti tarafından yayınlanan raporların çelişkili olması bu gerçeğin üstünün kapatılmaya çalışıldığı görüşünü desteklediği düşünülüyor.

Çin’de Wuhan şehri neyse, Sırbistan’da Novi Pazar o dur.

Novi Pazar bölgesinde yaşayan insanların ifadelerine göre, Belgrad yönetimi Novi Pazar’ın demografik yapısında çoğunlukla Müslümanların oluşturması nedeniyle Sırplar tarafından salgının bilinçli olarak bölgeye yayılmasına müsaade edildiği düşünülüyor.

Sırplar vaka sayılarını gizli tutuyor

Haber editörü: Birkan AKBAL

Murat Tayyaroğlu’na ve Berkay Akıncı’ya katkılarından dolayı teşekkürler.

Kaynak:https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-42074470

Bunu da okuyabilirsiniz: https://www.theorientjournal.com/2020/07/nasil-zengin-olunur-husnu-ozyegin-finansbank/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here