Saçlar ne sıklıkla yıkanmalı

Saçlar ne sıklıkla yıkanmalı?, şampuan saça zarar verir mi?” soruları zaman zaman aklımızı kurcalamaktadır. Özellikle koronavirüs pandemisi nedeniyle daha sık suyla haşır neşir olduğumuz bu günlerde, şampuan gibi kozmetik ürünlerin kullanımı artmaktadır. Ancak, her gün saça şampuan sürmek, saçların doğal yapısına zarar vermektedir.

Peki, saçlar ne sıklıkla yıkanmalı? Her gün şampuan kullanmamak neden önemli?

Saçlarımızı yıkama sıklığımız ile saç sağlığımız arasında doğrudan bir bağlantı yoktur. Diğer bir deyişle, çok fazla banyo yapmak, her gün duş almak, dolayısıyla saçlarımızı yıkamak saç için zararlı değildir. Ancak günümüzde pek çoğumuz saçlarımızı yıkarken, onları birçok kozmetik ürüne maruz bırakırız. Ancak her banyo ve duş esnasında kullandığımız şampuan ve saç kremi gibi saç bakım ürünleri, saçlarımızın doğal dengesini bozmaktadır.

Şampuan saça zarar
Yağlı saçlar daha sağlıklıdır. Çünkü sebum adındaki kimyasal saçlarınızı besler.

Özetle söylemek gerekirse, “Saçlar ne sıklıkla yıkanmalı?, şampuan saça zarar verir mi?” gibi sorunların yanıtı basittir. Saçlarınız istediğiniz sıklıkta yıkayabilirsiniz. Ancak belli aralıklarla şampuan ve saç kremi gibi kozmetik ürünler kullanmamaya özen gösterin. Bu kurala uyduğunuz sürece saçlarınızı rahatlıkla gün içinde birkaç kez yıkayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Kaliteli uyku nedir? Daha verimli uyuyun

Saçlar ne sıklıkla yıkanmalı

Şampuan ve saç kremi kullanmak neden zararlı? Şampuan zararları neler?

Şampuan ve saç kremi kullanmak günümüz modern insanının ayrılmaz bir parçası olsa da bunları çok fazla kullanmanız halinde saçlarınız zarar görecektir. Çünkü şampuanlar ve saç kremleri gibi kozmetik ürünler saçlarımızın yağlanmasına engel olmaktadır. “İyi de bunun neresi kötü?” dediğinizi duyar gibiyim. Ancak sandığınızın aksine saçlarınızın yağlı olması, saçlarınızın sağlıklı olması açısından oldukça büyük bir öneme sahiptir. Çünkü yağ diye bildiğimiz vücudumuzun kendi ürettiği sebum adındaki bir kimyasal saçın sağlıklı olması için olmazsa olmazdır. Bu nedenle, bırakın saçlarınız birazcık yağlı kalsın. Bu sayede reklamlarda duyduğunuz ‘sağlam, parlak ve güçlü saçlara’ kavuşmuş olursunuz.

Tekrar bir özet geçmemiz gerekirse, ”Saçlar ne sıklıkla yıkanmalı?” sorusuna istediğiniz sıklıkta saçlarınızı yıkayabilirsiniz yanıtını vermek mümkün. Ancak burada dikkat etmemiz gereken noktayı unutmamamız gerekli. Çünkü ”Şampuan saça zarar verir mi?” sorusunun cevabı evet. Bu nedenle saçlarınızı yıkarken çok fazla kozmetik kullanmamaya dikkat edin. Bol sağlıklı günler…

Haber editörü: Eren Pektaş

Haber konusu: Eren Pektaş

Evde şampuan nasıl yapılır?