Papatya çayı Ender Saraç gibi birçok uzman tarafından ‘doğal eczane’ olarak nitelendirilmektedir. Papatya çayını binlerce yıldan beri Anadolu ve Orta Asya topraklarında yaşayan insanlar tarafından uyku verimini arttırmak için kullanılmıştır.

İşte! Saç ve yüz bakımı dâhil kozmetik amacında bile kullanılan Papatya çayının uyku sorununu bile çözen faydaları

Papatya çayı daha rahat uyumanızı sağlar

Papatya çayının en önemli faydalarından bir tanesi uyku verimini artırması üzerinedir.

Papatya çayının içerdiği apigenin maddesi sayesinde, beyne uyuması ve rahatlaması için sinyaller yollar. Bu sinyallerin beyne ulaşmasıyla birlikte vücutta kas gevşemeleri, rahatlama ve daha durağan bir hale gelirsiniz. Hekimler bu nedenle uyku sorunu çekenler ya da daha verimli uyumak isteyenler için yatmadan önce bir bardak papatya çayı içmelerini tavsiye ederler.

Çalışmalar papatya çayı içmenin depresyonu azaltmak için de faydalı olduğunu gösteriyor

Bir çalışmada, iki hafta boyunca papatya çayını içen doğum sonrası kadınlar, papatya çayı içmeyen bir gruba kıyasla daha iyi uyku kalitesi bildirdi. Ayrıca, genellikle uyku problemleriyle bağlantılı olan daha az depresyon belirtisi var olduğu çalışmalar sonucu görülmüştür.

Papatya çayının faydaları üzerine yapılan bir başka çalışmada ise, 28 gün boyunca günde iki bardak papatya çayını tüketen kişilerin, papatya çayını tüketmeyenlerle kıyaslandığında geceleri uykudan uyanma sorunlarının büyük orada ortadan kalktığını görülmektedir.

Papatya çayı içerek 15 dakika uykudan tasarruf edebilirsiniz

Rusya korona virüs aşısını piyasaya sürdü

Aynı zamanda araştırmanın devamında, papatya çay içen katılımcıların normalden 15 dakika daha hızlı uykuya daldıklarını söyledikleri görülmektedir.

Papatya çayının uyku üzerine etkilerini baz alan bilimsel çalışmaların çok fazla olmadığını belirtmek isteriz. Yine de, şu ana kadar çıkan araştırmalar ve eski Anadolu geleneklerine baktığımızda, yatmadan önce bir bardak papatya çay içmenizi rahatlıkla tavsiye edebiliriz.

Ender Saraç, “Papatya çayı suyu sinuzit problemini ortadan kaldırıyor.”

Geçtiğimiz yıllarda Ender Saraç, papatyanın faydalarını sunduğu bir programda anlatmıştı. Halk arasında şifalı bitkiler uzmanı olarak bilinen Saraç, sinuzit sorununu ortadan kaldıran papatya için şu tarifi verdi: “Bir avuç papatyayı alın, tencerenin içerisine atın. Sinuzitiniz var ise bunu burnunuzdan soluyacaksınız. Bu işlemi beş dakika boyunca yapacaksınız. Ardından ocağın altını kapatın ve papatyaların olduğu tencerenin üzerini 10 dakikalığına örtün. Daha sonra tekarardan papatya suyunun tencerinin altını kısık ateşte yakım ve spluma işlemini her akşam günde üç defa olacak şekilde uygulayın. Burnunuzdan akıntılar gelmeye başladığı zaman bu işlemi bitirebilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.”

Onur TUTUŞ

HealthLine