salgın bitiyor mu ?

Oxford koronavirüs aşı çalışmalarına salgının dünyaya yayıldığı ilk günlerde başlamıştı. Bugün Oxford Üniversitesi koronavirüs aşısıyla ilgili başarılı sonuçlar elde ettiklerini duyurdu. Aşı yapıldıktan sonra koronavirüs bulaştırılan deneklerde aşının olumlu sonuç verdiği kaydedildi. Sonuç olarak Oxford Üniversitesi’nin koronavirüs aşı testlerinden şimdilik başarıyla geçtiği söyleniyor.

Oxford koronavirüs aşı çalışmalarına salgının dünyaya yayıldığı ilk günlerde başlamıştı. Bugün tarihiyle Oxford Üniversitesi koronavirüs aşısıyla ilgili başarılı sonuçlar elde ettiklerini duyurdu. Aşı yapıldıktan sonra koronavirüs bulaştırılan deneklerde aşının olumlu sonuç verdiği kaydedildi. Sonuç olarak Oxford Üniversitesi'nin koronavirüs aşı testlerinden şimdilik başarıyla geçtiği söyleniyor.
Oxford’un koronavirüs aşı sonuçları şimdilik testleri başarıyla geçti

Oxford’un koronavirüs aşısı bugüne kadar 1077 kişi üzerinde denendi. Uzmanlar, aşı yapıldıktan sonra koronavirüs bulaştırılan denekleri incelemeye aldılar. İncelemelerde deneklerin vücudunda, aşının olumlu sonuçları kolaylıkla görünebildi. Oxford’un koronavirüs aşısını geliştiren uzmanların açıklamalarına göre, aşı yapılmış bireylerin bağışıklık sistemlerinde koronavirüse karşı vücudu koruyabilecek akyuvarlar üretildiği saptandı.

Oxford koronavirüs aşı sonuçları ne anlama geliyor?

Şu anki verilere baktığımızda Oxford Üniversitesi geliştirdiği koronavirüs aşısı sonuçlarında gerçekten bir başarı yakalamış gibi görünüyor. Tüm dünyada bilinen toplam 23 farklı koronavirüsle mücadele için aşı çalışması bulunuyor. Ve bunların tamamı hala test aşamasında. Oxford’un koronavirüs aşısı toplamda 1077 insan üzerinde denendi ve daha fazla insan üzerinde denemelere devam edileceği açıklandı. Oxford 10 bin insan üzerinde aşı deneyleri yapmayı hedefliyor. Ardından Oxford’un koronavirüs aşısı ABD, Brezilya ve Güney Afrika gibi koronavirüs salgınının en yoğun yaşamdığı ülkelerde de insanlar üzerinde test edilecek.

Oxford’un koronavirüs aşısı Türkiye’ye ne zaman ulaşacak?

Oxford’un koronavirüs aşısını geliştiren yetkililer, aşı testlerinin 2020 yılının sonunda başarıyla tamamlanmasını öngörüyor. Ardından uzmanların aşı üretimine geçmeleri planlanıyor.

Oxford'un koronavirüs aşısını geliştiren yetkililer, aşı testlerinin 2020 yılının sonunda başarıyla tamamlanmasını öngörüyor. Ardından uzmanların aşı üretimine geçmeleri planlanıyor.
İngiltere, Oxford koronavirüs aşısından tam 100 milyon istediğini açıkladı.

Orient Journal ekibi olarak Oxford’un yaptığı aşının 2020 yılında tamamlanmasını ve 2021 yılının ilk çeyreğinde aşı üretimine geçilebileceğini görüyoruz. Peki Oxford Üniversitesi’nin geliştirdiği bu aşı Türk vatandaşlarıma ne zaman ulaşacak derseniz, 2021 yılının sonunda belki ulaşabilir diyebiliriz. Çünkü Oxford’un geliştirdiği bu aşı üretildiği zaman ilk İngiltere vatandaşlarına uygulanacak. Ardından Avrupa Birliği ve ABD ülkelerinin vatandaşları koronavirüsü aşısı olabilecekler. Bu nedenle ne Oxford’un koronavirüs aşısı ne de başka bir ülkenin geliştirdiği aşı, kısa vadede Türkiye vatandaşlarına ulaşamaz. Yalnızca Türkiye değil, 7 buçuk milyar insanın yaşadığı dünyada koronavirüs aşısı en iyi ihtimalle 800 milyon insana ulaşabilir. Türkiye’ye aşı gelse bile, gelen ilk koronavirüs aşıları tabii ki mahallede oturan emekli Mehmet Amca’ya ya da Ayşe Teyze’ye yapılmayacaktır. O nedenle toplum olarak ne Oxford’un koronavirüs aşısına ne de başka bir koronavirüs aşısına umut bağlamalıyız. Yoksul vatandaşların aşı diye yetineceği şeyler yalnızca maske ve kişisel mesafedir.

Onur TUTUŞ

Konuyla ilgili BBC Türkçe‘den paylaşılan bir koronavirüs aşı haberi.

İlginizi çekebilir: Ayasofya Camisi Putin yönetiminin yüzünü güldürdü

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here