Novi pazar pandemiye terk edildi

Novi Pazar Türkiye ‘nin Avrupa ‘daki kalesi olarak biliniyor. Novi Pazar şehri pandemiye terk edildi. Sırbistan ‘ın güneybatısında bulunan Novi Pazar kenti pandemi nedeniyle zor günler yaşıyor. Belgrad yönetimi kentte toplam 112 onaylanmıs vaka olduğunu söylese de, bölgeden gelen iddialarda pandemi nedeniyle günlük ortalama 12 kişinin yaşamını yitirdiği yönünde. Halk, kentte yaşayan nüfüsun büyük bir kısmını müslümanların oluşturması ve bölgede yaşayanlarda yoğun bir Türkiye sevgisi besliyorlar. Bu nedenle Sırbistan ‘ın Belgrad yönetiminin bilinçli olarak salgını yaydığı görüşü hâkim. Salgının sonuçlarıyla ilgili olarak Sırp hükümeti tarafından yayınlanan Novi Pazar raporlarının çelişkili olması bu gerçeğin üstünün kapatılmaya çalışıldığı görüşünü desteklediği düşünülüyor.

Türkiye Avrupa ‘nın Wuhanı’na olarak bilinen Sırbistan ‘da yer alan Novi Pazar’a yardım etmeli

Müslüman Boşnaklar, inançlarının ve yaşayış biçimlerinin farklı olmaları nedeniye Sırbistan hükümeti tarafından ayrımcılığa uğradıklarını ifade ettiler. Hatta bazı bölgede yaşayan Müslüman Boşnaklar bile bile ölüme terk edildiklerini düşünüyor.

Novi Pazar’da yaşayan insanlar, Belgrad yönetimi Novi Pazar’ın demografik yapısında çoğunlukla müslümanların oluşturması nedeniyle, salgının bilinçli olarak bölgeye yayıldığı düşünülüyor.

Sırplar Novi Pazar ‘ın vaka sayılarını gizli tutuyor olabilir

Sırplı yetkililer, Novi Pazar’daki koronavirüs salgını sonuçlarını yayınladılar. Ancak raporlarda hasta ve vefat edenlerin sayılarında çelişkiler olması, hükümetin vaka sayılarıyla ilgili halkı yanıltmak istediği şüphesini oluşturmakta. Novi Pazar’ın Belediye Başkanı’nın bile covid-19 pandemisine yakanlandı. Ancak buna rağmen ve bölgedeki sağlık sisteminin tamamen kitlenmiş olması vaka sayılarının ne denli fazla olduğuyla ilgili bir sonuç doğurmakta. Ancak buna rağmen hükümet, Novi Pazar’da yalnızca 112 onaylanmıs vaka olduğunu ileri sürmekte. Boşnaklar, Türkiye Avrupa ‘nın Wuhanı’na olarak bilinen Sırbistan’da yer alan Novi Pazar’a yardım etmeli, diyor.

Novi Pazar ‘a Türkiye’nin geçen haftaki yardım tırından başka herhangi bir destek yok

COVID-19 pandemisi nedeniyle büyük sıkıntılar yaşayan Osmanlı’nın son sancağı olan Novi Pazar, kentinin yoksul müslümanlardan oluşuyor ve Türklere karşı yoğun sempati duyuyorlar. Bunun sonucu Batı ve Sırbistan hükümeti tarafından kaderlerine terk edildikleri düşünülüyor. Son olarak bir hafta önce Türkiye’nin yardım tırından başka herhangi bir yardımda bulunan olmadı. Yardımların yetersiz olması Türkiye’nin bu konuyla ilgili daha fazla emek harcaması ve bu halkın yaralarını sarmada merhem olması gerekmektedir.

İnsanlar konuyla ilgili Twitter’dan tepkilerini gösteriyor.

İlginizi Çekebilir: WayFair Yalan mı? WayFair Nedir? Neden Gündem?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here