KYK borcu nedeniyle 300 bin öğrenci devlet tarafından icraya verildi. 300 bin icralık öğrencinin dışında, aldığı kredileri ödeyemeyen 5 milyon öğrenci de ilerleyen zamanlarda icralık olma tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir. Gelen icraların ardından borçlarını ödeyemeyecek olan öğrencilere tam olarak ne olacağı bilinmiyor.

Mart ayından itibaren ülkemizde etkileri görülen korona virüs pandemisi ile birlikte birçok insan işinden oldu. Neredeyse herkesi olumsuz etkileyen pandemiden en çok etkilenenler arasında yeni mezun olmuş öğrenciler yer aldı. Üniversiteden mezun olan milyonlarca genç öğrenci, biriken borçlarını ödeyemedikleri için icralık oldu.

KYK borcu yüzünden 300 bin öğrenci icralık oldu. Sırada 5 milyon öğrenci var

KYK borcu nedeniyle 300 bin öğrenci icralık olurken, gelen rakamlar daha da korkunç tabloyu gözler önüne serdi. Son açıklanan veriler, ülkemizde KYK borçlarını ödemeyen öğrenci sayısının 5 milyon olduğunu işaret ediyor. Bunun anlamı KYK borcu nedeniyle icralık işlemleri başlatılan 300 bin öğrencinin arasına ilerleyen zamanlarda milyonlarca icralık olmuş öğrenci katılabilir.

CHP’li vekil KYK borcu nedeniyle icralık olan öğrencileri meclis gündemine taşıdı

Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, KYK borcu nedeniyle icralık olan öğrenciler için Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’ye yasa teklifi sundu. Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, verdiği yasa teklifinde, Kredi Yurtlar Kurumu (KYK)’dan öğrenim kredisi alan öğrencilerden kredinin tamamının tahsil edilmemesini istedi. Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, KYK kredisi alan öğrencilerden, aldıkları kredilerin yalnızca yarısının alınmasının daha doğru olacağını uygun gördü.

CHP Milletvekili Sevda Erdan Kılıç KYK borcu yüzünden icralık olan öğrencilerin durumu için meclise verdiği yasa teklifinde şunları söyledi: “2020 yılı itibarıyla kredi alıp ödeyemeyenlerin sayısı 5 milyona ulaştı. Bu gençlerin 300 bini hakkında ise hukuki işlem başlatıldı. 300 bin kişi, geçimlerini sağlayacak bir işe bile başlamadan öğrenim kredisi borcu nedeniyle yasal takip altına girdi.” 

Öğrenciler borçlarını neden ödeyemiyor? Neden icralık oluyorlar?

Türkiye‘de her uzman ya da sokaktaki vatandaşa, “Öğrenciler, vatandaşlar neden borçlarını ödemiyorlar?” diye sorduğunuzda birçok farklı cevap alabilirsiniz. Ancak bu cevaplarında bazıları vardır ki, bunlar her vatandaş için kabul görmüş cevaplardır. İşte mezun olmuş öğrencilerin, sokaktaki vatandaşların borçlarını ödeyememesinin nedenleri:

  1. İşsizlik
    1. Türkiye’de işsizlik oranları bir hayli yüksektir. İşsizlik aynı zamanda öğrencilerin ve sıradan vatandaşın borçlarını ödeyememesinin asıl nedenidir. Çünkü kazancınız olmadığında bir başkasına verecek paranız da olmaz. Ülkemizdeki neredeyse her bireyin başını ağrıtan sorun da budur en nihayetinde. Sonuç olarak, KYK borcu nedeniyle 300 bin diplomalı mezunun icralık olmasının asıl nedeni bu insanların iş bulamamasıdır. Geriye kalan KYK borçlarını ödeyemeyen 5 milyon öğrencinin de icralık olmasına sebep olacak durum yine işsizlik ile alakalı olacaktır.

Hazırlayan: Onur Tutuş

İlginizi Çekebilir: Türkiye ekonomisi nereye gidiyor

Twitter hesabımıza bakmak için buraya tıklayın