Kurtuluş Savaşı sürdüğü yıllarda İngilizler tarafından Yunanistan’ın kukla hükümdarını ısırıp iç karmaşa çıkartmıştır.

İngiliz kuklası Genç Alekasandros 2 ekim 1920 tarihinde bahçesinde yürüyüş yaparken köpeğine saldırmış bir maymun görür. Köpeği ve Maymunu ayırmaya çalışırken maymun tarafından karnından ve bacağından ısırılmıştı. Doktorlar tarafından yaralara hemen müdahale edilmesine fakat Genç Aleksandros o gece ağır ateş geçirmiş ve bir süre sonra kan zehirlenmesine bağlı olarak heyezan krizi geçirerek hayatını kaybetmiştir.

Genç Aleksandros’un ölümü üzerine Cumhuriyet destekçisi Başbakan Venizelos bir seçip yapıp ülkenin başına geçmeyi planlamıştı fakat halk Cumhuriyeti değil Kraliyet Ailesinin başa geçmesini desteklemesi üzerine Cumhuriyeti destekleyen Venizeloscular ve Kraliyeti destekleyenler arasında çatışmalar başlamıştı. 14 Kasım 1920 tarihinde sonlanan çatışmalar sonunda Kraliyeti destekleyenler 1. Constantin’i tahta geçirdiler. Bu durumu sevmeyen İngiltere Yunanistan’dan desteğini geri çekti.

İngiltere’nin desteğini geri çekmesiyle ve iç karmaşa sayesinde zaman kazanan Türkler hazırlanıp 26 Ağustos 1922 yılında Büyük Taaruzu başlatarak Yunanların “Megali İdea” hayallerini suya düşürmüştür ve Kurtuluş Savaşı kazanılmıştır.

Megali Idea Nedir? Kurtuluş Savaşı

Türkçesi “Büyük Fikir” Olan kelime, Fatih Sultan Mehmed’in İstanbul’u (O zamanlar ismi Konstantinopolis) alması ardından Yunanların istediği bir ülküdür. Megali İdea adlı ülkü ile eski Bizans topraklarını ele geçirip Helen İmparatorluğunu yeniden kurmak ve Konstantiopolis’i (İstanbul’u) başkent yapmak istedikleri bir hayaldir.

İlginizi Çekebilir: Koronavirüs tedavisi gördüğü hastanede susuzluktan öldü

İlker TOSUN

Kaynak: Ekşi Sözlük (Megali İdea) – Ekşi Sözlük (Maymun Hikayesi)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here