Koronavirüs
Koronavirüs

Koronavirüs salgını Belçikalıların yüzünü güldürdü. Tüm dünyada yarım milyondan fazla insanın yaşamını yitirmesine neden olan koronavirüs salgınında Belçika basını tiraj sayılarını kat be kat artırdı. Bizler bu Koronavirüs günlerinde tüm dünya basını için gazete satışlarının düştüğünü düşünürken sonuç Belçika basını için çok farklı. Hatta gazete tirajlarının düşmesi bir yana Fikret Aydemir’in aktardıklarına göre gazete satışlarında müthiş bir artış kaydedildi. Nüfusu 10 milyon olan Belçika’da yaklaşık altı buçuk milyon insan gazete okuyor ve bu sayı Koronavirüs günlerine paralel olarak ilerleme gösteriyor.

Koronavirüs salgını Belçikalıların yüzünü güldürdü.
Koronavirüs salgını Belçikalıların yüzünü güldürdü
“Trende bulduğu gazeteyi okuyanlar da şimdi gazete almak zorunda”

Emre Ergül’ün Türkiye’de gazete tirajlarının bu kadar düştüğü bir ortamda nasıl oluyor da Belçika’da bu durum tersine işliyor sorusuna Aydemir ‘’Koronavirüs öncesi ortamda aynı gazeteyi birçok kişi okuyabiliyordu. Örneğin siz bir gazete alıyordunuz bunu otobüste, tren gibi bir toplu taşıma aracında okuduktan sonra onu orada bırakıyordunuz. Ancak artık böyle durum olmadığı için artık gazeteyi bu şekilde okumayı tercih edenlerde gazete satın almak zorunda. Bu yüzden tirajlarda azalma yerine bir artış yaşandı’’ şeklinde yanıt verdi.

Koronavirüs öncesinde metroda,rende ve otobüste unutulan gazeteler birçok kişi tarafından okunabiliyordu.
“Belçika basını altı buçuk milyon tirajı araştırmacı gazeteciliğine borçlu”

Belçika’da gazete tirajları her zaman mı bu kadar yüksekti?

Emre Ergül’ün Belçika’da araştırmacı gazetecilik yapan Fikret Aydemir’le yaptığı röportajda ona şu soruyu sordu. “gazete tirajları Belçika’da hep bu kadar yüksek miydi?” Bu durumun her zaman bu şekilde olmadığı belirten Aydemir, eskiden televizyonda yer alan haberlerin birebir aynısını Belçika basınında da görmemiz mümkündü. “Bu durumda bir okurun gazete almasına ne gerek var, zaten bu haberleri televizyonda yedi yirmi dört izlemesi mümkün” diyen Aydemir, Belçika basını için dönüşümün iki binli yılların başında başladığına dikkat çekiyor. O dönemden itibaren basında araştırmacı gazetecilik dönemi Belçika için önem kazanıyor.

Koronavirüs salgını nedeniyle birçok olumsuzluk yaşansa da çağa ayak uydurabilenler ve içinde bulunduğu durumu fırsata çevirebilenler için bu tür felaketler bir fırsat eşitliği sağlayabiliyor. Örneğin 200 yıllık şirketin battığı bir ortamda siz yalnızca 6 ay önce kurduğunuz şirketinizle dünya sahnesinde rol alabiliyorsunuz.

Sağlık Bakanı Fahrettin KOCA’nın Twitter hesabından gelişmeleri takip edebilirsiniz.

Bunu da sevebilirsiniz: Kahve içmenin size ve sevdiklerinize faydası.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here