Koronavirüs Avrupa Birliği'ni resesyona mı soktu

Koronavirüs Avrupa Birliği’ne üye olan ülkeleri ekonomik ve siyasi anlamda derinden etkiledi. Koronavirüs nedeniyle uzun süreli karantina önlemleri alan Avrupa Birliği üye ülkelerine salgının faturası ağır oldu.

Koronavirüs Avrupa Birliği‘ni resesyona mı soktu? İşte Avrupa Komisyonu’ndan konuyla ilgili cevaplar:

Avrupa Komisyonu, koronavirüs krizininin sonucu olarak Avrupa genelinde bir resesyon olacağı tahmin ediyordu. Ancak komisyon, Salı günü gerçekleştirdiği toplantıda Covid-19 nedeniyle beklenen resesyonun daha ağır sonuçları olacağını kabul etti. Komisyon, bazı Avrupa Birliği üye ülkelerindeki ekomomik toparlanmaların gelecek yıl için bile mümkün olmadığını açıklamalara ekledi.

Avrupa Komisyonu‘nun Salı günü gerçekleştirmiş olduğu ekonomi temalı toplantısında, bu yılın Avrupa Birliği için kayıp yıl olacağı ve beklenenin ötesinde bir ekonomik daralmayla karşı karşıya olduklarları açıkladı. Komisyonun açıklamasının devamında, 2021 yılın için Avrupa Birliği‘de toparlanmanın da çok düşük bir seviye de kalacağını Almanya, Hollanda ve Polonya dışındaki ülkelerde durumun daha vahim olacağı belirtildi.

Koronavirüs Avrupa Birliğini resesyona mı soktu? Avrupa Birliği bu yıl yaklaşık yüzde 9 daralacak

Avrupa Komisyonu’nun verilerinden yola çıkarak oluşturduğu tahminlere göre, para birimi euro olan 19 ülkenin ekonomilerindeki toplam daralmanın yüzde 8.7 olacağı kaydedildi. 2021 yılına geldiğimizde ekonomilerde ortala olarak yüzde 6.1 oranında bir toparlamanın olması bekleniyor.

Koronavirüs Avrupa Birliğini resesyona mı soktu? Koronavirüsün ekomomiye olan etkileri Eylül ve Ekim aylarında görülecek. Hırvatistan’da bu nedenle seçimler erkene alındı

Uzmanlar, Covid-19 salgınının ekonomiye olan etkilerinin hem Türkiye’de hem de dünyada henüz görülmediğini, vatandaşın ve büyük şirketlerin Eylül ve Ekim aylarından itibaren korona virüs salgını nedeniyle ekonomik sonuçlarını hissetmeye başlanılacağı söyleniyor.

Ekonominin korona virüs salgını nedeniyle Ekim’de dibe vuracağı endişesiyle Hırvatistan Cumhurbaşkanı, iktidarını koruyabilmek için Ekim ayında gerçekleşek seçimleri 5 Temmuz’a almıştı.

Uzmanlar, Türk halkını bu konuda uyarmaya devam ediyor. Atilla Yeşilada gibi ekonomi alanında uzman yorumcuların Youtube platformu üzerinde yaptıkları yayınlarda, vatandaşların Eylül ve Ekim aylarına kadar kendilerince ekomomik önlemler almaları gerektiğini söylüyorlar.

İlginizi Çekebilir: Türkiye ekonomisi nereye gidiyor

Twitter hesabımıza bakmak için buraya tıklayın