Korona virüs salgınına bağlı olarak Sırbistan’da 7 Temmuz gecesinde deyim yerindeyse kıyamet koptu. Ülkenin dört bir yanında halk sokaklara indi. Korona virüs salgınının Sırbistan ‘ın neredeyse tüm şehirlerine yayılmasının ardından hükümet hafta sonunu kapsayan sokağa çıkma yasağı ilan etti. Bunun üzerine halk sokağa indi. Bazı göstericiler polise taş atarak protesto gösterileri düzenledi. Göstericilerin amaçları Sırbistan Parlementosu’nu ele geçirmek olduğu Sırp basınına yansıyan bilgiler oldu.

Halkın sokağa inmesine yalnızca koronavirüs salgını yasakları neden olmadı

Sırbistan ‘da halkın sokağa dökülmesinde tek neden korona virüs nedeniyle oluşan yasaklamalar ve ekonomik sorunlar değil, Sırbistan ‘ı ateşe veren isyanın çıkmasında daha başka birçok nedenin olduğu muhalif Sırp basını tarafından öne sürülüyor.

ilginizi çekebilir: Suyun Altında Sınırsız Nefes Almak Mümkün: EXOLUNG

Sırbistan ‘da isyanın oluşmasına zemin hazırlayan nedenler neler

15 Mart gününe gittiğimizde Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic acil durum çağrısı yapmıştı. Yine aynı tarihte Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Avrupa Birliği üyesi ülkeler dışına medikal ürünler için geçerli olan ihracatın durdurulmasını istedi. Bu durum, AB üyesi olmayan Sırbistan’ın  Avrupa’dan hiçbir şekilde sağlık konusunda yardım alamamasına neden oldu. Leyen, “Bugün Avrupa Birliği üyesi olan İtalya korona virüs salgını karşısında zor günler geçiriyor ve diğer AB üyesi ülkeler tarafından yardım edilmesi gerekiyor. Ancak kısa bir süre sonra Avrupa Birliği’ne bağlı diğer ülkelerde de İtalya’da yaşanan bir korona virüs salgını görülecek. Bu nedenle AB’nin yardımları yine yalnızca AB üyelerine yapılmalı. Eğer bunu yaparsak sağlık çalışanlarımızı koruyabilmemiz ve yoğun bakım ünitesinde yatan hastalarımızı kurtarabilmemiz mümkün olabilecektir.” sözlerinde bulunarak AB ye üye olmayan Sırbistan’a Almanya gibi gelişmiş Avrupa ülkelerinden Sırbistan’a yardım gitmesinin önünü tıkamış oldu.

Korona virüs salgını Çin’in Wuhan şehrinde patlak vermişti
“Avrupa’da artık birlikteliğe inanmıyorum”

Ülkesine Avrupa’dan destek bulamayan Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic, “Avrupa’da artık birlikteliğe inanmıyorum” sözlerinde bulundu ve ardından Çin Halk Cumhuriyet’inden yardım talebinde bulundu. Bunun üzerine Çin bu fırsatı kaçırmadı ve Sırbistan’a medikal ürünlerle donatılmış sağlık konvoyları

gönderdi. Cumhurbaşkanı Vucic, Çin’den koronavirüsle mücadele için Çin’den gelen sağlık heyetini uçağın kapısında karşıladı. Daha sonra Çin bayrağıni öpen Vucic, Çin’de koronavirüs salgını için yollamış olduğu destekler için şükranlarını sundu.

Onur TUTUŞ

Twitter hesabımızı takip etmeyi unutmayın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here