Kahvenin tarihi: Petrolden daha değerli olan kahvenin gizemli tarihi. Kahvenin bugün dünyada petrolden daha da değerli olduğu söylenilebilir. Dünyada milyarlarca insan güne kahve ile başlıyor. Peki, her gün sofralarımıza konuk olan bu gizemli içeceğin tarihi ne zaman başladı?

İşte! Petrolden daha değerli olan kahvenin gizemli tarihi

Kahvenin öyküsü çok eski. Kahve ilk olarak bugün Etiyopya olarak bilinen Habeşistan topraklarında ortaya çıktığı düşünülmektedir. Kaynaklar, kahveyi ilk bulan kişinin bir çoban olduğunu söylemektedir. Habeşistanlı çoban bir gün keçi sürüsünü otlatırken, bazı keçilerin zıplayarak bir takım ağaçlara uzanmaya çalıştığını fark etmiştir. Ancak Habeşistanlı çoban keçilerinin neden bu ağaca ulaşmaya çalışmak istediklerini bir türlü anlayamamış. Çoban, akşam hava serinliği başladığında iki taşın arasına odunları getirmiş ve odunlar kolayca alev alsın diye keçi dışkılarını da kullanmaya karar vermiş. Keçilerin yapraklarına uzanmaya çalıştıkları ağaçların altından dışkıları toplayan çoban, bunlarla birlikte ateşi yakmış.

Kahvenin öyküsü çok eski. Kahve ilk olarak bugün Etiyopya olarak bilinen Habeşistan topraklarında ortaya çıktığı düşünülmektedir. Kaynaklar, kahveyi ilk bulan kişinin bir çoban olduğunu söylemektedir. Habeşistanlı çoban birgün keçi sürüsünü otlatırken, bazı keçilerin zıplayarak bir takım ağaçlara uzanmaya çalıştığını fark etmiştir. Ancak Habeşistanlı çoban keçilerinin neden bu ağaca ulaşmaya çalışmak istediklerini bir türlü anlayamamış. Çoban, akşam hava serinliği başladığında iki taşın arasına odunları getirmiş ve odunlar kolayca alev alsın diye keçi dışkılarını da kullanmaya karar vermiş. Keçilerin yapraklarina uzanmaya çalıştıkları ağaçların altından dışkıları toplayan çoban, bunlarla birlikte ateşi yakmış.
Etiyopyalı bir çobanın tesadüfen bulduğu kahve adı verilen küçük meyveler

Ancak bir süre sonra çoban muhteşem bir kokunun geldiğini fark etmiş. Çünkü çoban ateş yakmak için topladığı keçi dışkılarının yanı sıra, fark etmeden bazı kiraza benzeyen kurumuş küçük meyveleri de toplamış. Çoban daha sonra ağacın altına giderek kiraza benzettiği o kurumuş küçük meyveleri ayıklayarak onları ateşin yanındaki bir taşın üzerine toplamış. Ateşin verdiği sıcaklıkla taşın üzerinde kavrulan bu küçük meyveler etrafa muhteşem bir koku yaymaya başlamış. Çoban etrafa bu kadar güzel koku yayan meyveleri öğütüp, sıcak su eşliğinde içmeye karar vermiş. Bu karışımı içen Çoban kısa bir süre sonra enerjiden yerinde duramaz hâle gelmiş.

Kahvenin tarihi: Petrolden daha değerli olan kahvenin gizemli tarihi

Bir gün sonra ağası, çobana keçi sayısını iki kat arttırdığını haber vermiş. Eskiden 100 keçiye bakan çoban, 200 keçiye bakmaya başlayınca doğal olarak daha fazla yorgunluk çekmeye başlamış. Çobanın aklına geçen sefer toplayıp içitiği küçük kuru meyveler gelmiş. Ardından çoban yeniden o kavrulmuş meyveleri topladıktan sonra, onları bir güzel öğütmüş ve sıcak suyla karıştırmış. Karışım bir süre sonra zift kıvamında olmuş. Çoban bu karışım içtikten sonra, garip bir şekilde gerilmeye başlamış. Uyku muyku yok. Çoban bir anda bir ses duymuş. Bir çita bir keçiyi alıp giderken, çoban yerinden bir fırlamış ki çitaya çetişip keçiyi kurtarabilmiş.

Etiyopyalı bir çoban. Kahvenin ortaya çıkış tarihi

Çoban bu başarısının içitiği karışım sayesinde olduğunu fark ederek, hemen bu durumu ağasına anlatmış. Bunun ardından bugün kahve dediğimiz içecek, Etiyopya topraklarında özellikle çobanlar arasında oldukça popüler bir içecek hâline gelmiş.

Coşkun Aral’ın kahvenin tarihi ile ilgili videosu: Petrolden de Değerli: Kahvenin Tarihi

İlginizi çekebilir: Papatya çayı içmenin faydaları nelerdir? 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here