Türkiye’nin en köklü kahve firması olan Kurukahveci Mehmet Efendi 15 Temmuz’u Atatürk’ün sözlerine yer vererek andı. Farkını ortaya koyan firmaya sosyal medyadan büyük destek geldi.

Kahve firması Mehmet Efendi, 15 Temmuz'u Atatürk'ün sözleriyle andı
Kurukahveci Mehmet Efendi’nin 15 Temmuz’un yıl dönümünde yayınladığı ilan

Kurukahveci Mehmet Efendi, 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü Bayramı’nı anmak adına gazeteye ilan verdi. Mehmet Efendi verdiği 15 Temmuz’u, Mustafa Kemal Atatürk’ün “Bir ulus birbirine bağlı olmayı bildikçe yeryüzünde onu dağıtabilecek bir güç düşünülemez” sözleriyle andı. Bu yönüyle 15 Temmuz’u Atatürk’ü hatırlayarak anabilen tek firma oldu.

Sosyal medyadan Kurukahveci Mehmet Efendi’ye destek yağdı

İlanın gazetede yayınlanmasının ardından Gazeteci İsmail Saymaz, “15 Temmuz’un yıl dönümünde Atatürk’ü anımsatan ve anan tek ilanı, Kurukahveci Mehmet Efendi vermiş.” diyerek Twitter hesabından paylaşım yaptı. Paylaşımın ardından birçok sosyal medya kullanıcısı Kurukahveci Mehmet Efendi’ye desteklerini sundu.

İsmail Saymaz’ın Twitter paylaşımı.

Kahve içmek sağlıklı ve uzun ömürlü olmanızı sağlar

Kahve içmek sağlığınız için inanılmaz faydaları bulunmakta. Hem Alzheimer gibi birçok hastalığı önlüyor hem de daha uzun ömürlü olmanızı sağlıyor. Yalnızca bir fincan bu içecekten içerek daha sağlıklı ve uzun bir ömür yaşayabilirsiniz.

photo of person reading
Kahve içmek sizi uzun süre uyanık tutar. Bir kupa kahve içmek yaklaşık 5 saat vücudunuzu uyanık tutar.

İşte bu içeceği içmenin inanılmaz faydaları

Kahve dünyanın en popüler içeceklerinden bir tanesidir.

Bundan da önemlisi faydaları bakımından dünyanın en şifalı içeceği olabilir.

Bulduğumuz makaleler, bu içeceği tüketenlerin diğerlerine göre, ölümcül hastalıklarla karşılaşma riski daha düşük olduğunu gösteriyor.

İşte bilimsel araştırmalardan yola çıkarak ispatlanan kahve tüketmenin sayısız faydalarından birkaç tanesi.

1. Enerji seviyenizi yükseltir ve sizin çok daha başarılı olmanızı sağlar

Aslında kahvenin bu özelliği toplumun geneli tarafından bilinmektedir. İçerdiği yüksek miktardaki kafein seviyesi sayesinde, kahve tüketimi sizi daha az yorgun hissettirir ve enerji seviyenizi yükseltir.

Hatta bunu içtikten sonra 15 dakikalık kısa bir uykunun ardından güne yeniden başlamış gibi olursunuz.

 Önerilen haber: Srebrenitsa: AVRUPA’ nın görmezden geldiği Katliam

2. Zayıflamak için birebir, üstelik yağ da yakar

Kahve içerdiği kafein sayesinde, vücudun yağ yakmasını hızlandırır ve bunun sonucunda forma giren bir vücuda sahip olursunuz. Rakamlarla konuşmak gerekirse, kafein sizin metabolizma hızınızı %11 oranında hızlandırır.

Bunun yağ yakmadaki anlamı, günlük iki fincan kahve tüketirseniz, normalden %29 daha hızlı zayıflarsınız.

3. Sizi Alzheimer’dan Korur

İnsanın yaşı ilerledikçe sinir sistemi yıpranır ve özellikle beyindeki nöronlar dejenere olurlar. Bu durum genellikle 65 yaşın üzerindeki insanları etkiler ve bilinen bir tedavisi yoktur.

Ancak, hastalığın ilk zamanlarında ortaya çıkmasını önlemek için yapabileceğiniz birkaç şey vardır.
Sağlıklı beslenmek, spor yapmak ve kahve içmek.
Düzenli olarak kahve içerseniz, Alzheimer hastalığına yakalanmanız %65 oranında düşecektir.(2829)

4. Depresyondan kurtulmak için psikiyatriye gitmeyin

Depresyon, özellikle bu karantina günlerinde her bireyin başına gelebilecek ve bireylerin yaşam kalitelerini düşürebilecek akıl sağlığını tehdit eden ciddi bir durumdur. Bu duruma yakalanmamanın ya da kurtulmanın en önemli ve kolay yollarından birisi de yine kahveden geçmektedir.

2011 yılındaki bir Harvard çalışması gösteriyor ki, günlük dört fincan ve üzeri kahve içen kadınların depresyon belirtilerinde %20 oranında bir azalma gözlemlendi.(38)

Bir başka çalışmanın sonuçları ise daha da çarpıcı. Çünkü bu faydalı ve bol kafein içeren içecek intihar oranlarını da düşürüyor, hem de yarıdan fazla. Araştırmada günde dört fincandan fazla kahve içen bireylerin intihara %53 daha az meyilli oldukları kaydedildi.(39)

Kahve için bu sizin derslerinizde daha başarılı olmanızı sağlayacaktır
. Ölümsüz olmak için bir kitap yazın ya da bir fincan ölümsüzlük için

İnsan koşullar ne olursa olsun yaşama arzusunu içinde bulunduran ve hayatta kalmak için her şeyi yapabilen bir canlıdır. Bu kafein deposu içecek de tam olarak bu canlıya göre tasarlanmış bir içecektir. 
Yapılan araştırmalar da bunu doğrulamaktadır. 18-24 yaş üzeri günlük bu kafein deposu içeceği tüketen erkeklerde ölüm riski %20, kadınlarda ise %26 oranında bir azalma gözlemlendi. (53)

Yani bu hem sizi depresyondan korur, hem daha fit olmanızı sağlar, hem gün içinde daha zinde olmanızı sağlar hem de sizi uzun yıllar boyunca bu hayata bağlı tutar.

İçeceğinizin bol köpüklü ve şekersiz olması dileğiyle.

Hazırlayan: Onur TUTUŞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here