Kahve alkolün etkisini geçirir mi

Kahve alkolün etkisini geçirir mi?” sorusuna kısmen de olsa evet cevabını vermek mümkün. Çünkü kahve içerdiği yüksek kafein miktarı sayesinde alkolden kaynaklanan yorgunluk hissinin giderilmesi konusunda oldukça başarılı bir yöntem olarak görülebilir. Ancak kahve alkolün etkisini kısmen azaltmaktadır.

İşte kahvenin alkol üzerindeki bazı olumlu etkileri! Kahve alkolün etkisini geçirir mi?

Yazımızın başında da söylediğimiz gibi, kahve içmek alkolün vücudumuzdaki etkisini bir miktar azaltabilir. Özellikle alkol alımıyla birlikte vücudumuzun üzerine bir yorgunluk hissi gelmektedir. Ayrıca alkolün etkisiyle birlikte hareketlerde yavaşlama ve daha az odaklanabilme gibi bir takım mental ve fizyolojik etkiler görülmektedir. Bu etkiler alkolün vücudumuza girmesini takip eden süreçte artarak etkisini daha fazla göstermeye başlar. İşte böylesi bir anda yardımımıza koşacak şey bur fincan kahve içmek olabilir. Çünkü bir fincan kahve ile alkolün vücudumuza girmesiyle birlikte oluşan yorgunluk, hantallık gibi hisler kısmen de olsa giderilmiş olur. Çünkü kahvedeki yoğun miktarda bulunan kafein maddesi böylesi durumlar için bulunmaz bir Hint kumaşı sayılabilir.

Kahve alkolün etkisini geçirmesinin yanı sıra yemek sonrası hissedilen uyku için de bire birdir

Kahve alkolün etkisini geçirir mi?” sorusunu cevapladık. Ancak unutulmamalıdır ki dünyadaki çoğu insanın her gün tükettiği kahve, yalnızca alkolün etkisini değil, öğlen yemeği sonrası vücudumuza çöken uyuma ihtiyacı hissettiren yorgunluk hissini de üzerimizden söküp atmaktadır.

Gelin birlikte yemek sonrası neden uykumuz geldiğine ve bir fincan kahvenin buna ne gibi etkileri olacağına birlikte göz atalım

Çalışan insanların çoğu iş yerinde yediği öğle yemeğinin ardından kendilerini daha yorgun hissettiklerini ve uyku moduna girdiklerinden şikayet etmektedir. Araştırmalar gösteriyor ki, yemek yememizin ardından sindirim sistemimiz hareket geçmektedir ve harekete geçen sindirim sistemimiz besinler yakma esnasında yoğun miktarda ısı üretmektedir. İşte bu esnada beynimiz harekete geçerek oluşan ısıyı önleyebilmek adına uyku hormonlarını daha sık salgılar. Çünkü beynimiz, sindirim sistemimizin besinleri yakma, sindirme gibi işlemler sırasında oluşan vücut ısısını bizi uyutarak dengelemeye çalışır.

Kahve alkolün etkisini geçirir mi? Kahve alkole iyi gelir mi?

İşte bir fincan kahvenin alkolün vücudumuzdaki yorgunluk etkilerini alması gibi, yemek yememizin ardından oluşan yorgunluk hissi ve uyku ihtiyacı gibi fiziksel etkiler yine bir fincan kahve ile önlenebilmektedir. Çünkü kahve içerisinde barındırdığı yoğun kafein miktarı ile birlikte yemek yememiz sonrasında beynimiz tarafından salgılanan uyku hormonlarına karşı uyanıklık hormonlarını yine beynimize salgılatır. Bunun sonucunda salgılanan uyku hormonları yerine ulaşamaz ve pasifize olarak kalır. Sizler de yediğiniz lezzetli bir öğle yemeğinin ardından bir fincan kahve içerek güne kaldığınız yerden daha enerjik bir şekilde devam edebilirsiniz.

Bu yazımızda “kahve alkolün etkisini geçirir mi, kahve içmek alkole iyi gelir mi” ve “Bir fincan kahve içmenin öğle yemeği sonrası oluşan uyku ve yorgunluk hislerine olan etkilerini” yazdık. Dilerseniz kahve ile ilgili olan diğer yazılarımıza aşağıdaki bağlantılara tıklayarak ulaşabilirsiniz. Hepinize keyifli ve kahveli günler dileriz.

Selen SIDAL ve Onur TUTUŞ

İlginizi çekebilir: Petrolden daha değerli olan kahve ilk nasıl ortaya çıktı?

Twitter hesabımıza bakmak için buraya tıklayın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here