İnstagram fenomeni Çağatay Özdemir, hiç boş durmuyor fırsat bulduğu ilk anda gerek yurdışına gerekse yurt içini köşe bucak geziyor. Diğer bir deyişle, dünyayı yeniden keşfediyor ve bunları da sosyal medyadan meraklı takipçilerine duyuruyor.

İşte bakın İnstagram fenomeni Çağatay nasıl geziyor

Gezgin Çağatay tüm dünyayı geziyor. İnstagram fenomeni Özdemir, Hindistan 'da keyifli vakit geçirdigini söylüyor.
İnstagram fenomeni Özdemir, Hindistan ‘da keyifli vakit geçirdigini söylüyor.

Hadi kabul edelim; dünyayı dolaşmak çoğumuzun yapmak istediği, zaman zaman gündelik iş ve hayatın monotonluğundan sıkılıp kaçış planları yaptığı ama birçoğumuzun sadece hayalinde olan bu tutkuyu gerçekleştiren birkaç insan var. İnstagram fenomeni Çağatay Özdemir de bunlardan bir tanesi. Özdemir, 1990 yılında hayata Samsun’da gözlerini açtı. Küçüklüğünden bu yana gökyüzüne bakıp ‘’acaba bizim yaşadığımız hayattan daha farklı hayatlar var mı? Sorularıyla meşgul olan Özdemir, Henüz 6 yaşlarındayken babasının kitaplığında bulduğu bir coğrafya ansiklopedisi ile başladı onda ki gezme merakı. Babasının ansiklopedisinde gördüğü dünya haritasında Türkiye’nin ufacık bir kara parçası olduğunu fark ettiğinde ise hayatının ilk değişim tohumları yeşermeye başladı.

Murat Arkadaşım ve ben hayallerinin peşinden gitmek isteyenlere küçük bir ilham olması için İnstagram fenomeni Çağatay Bey’e yurtdışı seyahati hakkında merak ettiğimiz soruları yönelttik.

Gezgin olma merakınızın küçük yaşlardan beri geldiğini söylediniz, peki ilk yurtdışı seyahatinizi ne zaman gerçekleştirdiniz?

İlk yurtdışı deneyimimi 2010 yılında 19 yaşımda Work and Travel programı ile Amerika Birleşik Devletleri’nde 4 ay kalarak yaşadım. Bu deneyimimden sonra artık hiç bir şey eskisi gibi olmadı. Hayata bakış açım tamamen değişmişti. Özgüvenim doruklara ulaşmıştı. Üniversite hayatımda gerçekleştirdiğim birçok yurtdışı gezimden ziyade Erasmus öğrenci değişim programına katılarak bir sene boyunca Çek Cumhuriyeti’nin Prag şehrinde öğrenim gördüm. 21 yaşımda, hayatımın en büyük tecrübelerini ve bugünkü karakterimin temellerini atmamda başrol oynayan koca bir sene geçirdim.

Seyahat Ederken Geçimini Nasıl Sağlıyorsun?

Bu zamana kadar seyahatlerimden önce hep çalışarak birikim yaptım. Bu şekilde uzakta olduğum zamana daha iyi odaklanabildim. Ama bence seyahat etmek ve çalışmak birlikte de çok iyi işliyor ve size farklı
ülkeler hakkında başka bakış açıları kazandırıyor. Seyahat ederken aynı zamanda çalışan o kadar çok sırt çantalı gezgin ile tanıştım ki, bazen dizüstü üzerinden çalışıyorlardı bazen de hotellerde çalışıyorlardı. Aynı zamanda İnstagram fenomeni olduğum için oradan da ufak katkılar gelebiliyor. Biz gezgin için İnstagram çok faydalı. Hem geziyorsunuz hem de bu gezdiğiniz gördüğünüz yerleri takipçilerinize de aktarıyorsunuz. Bu yönüyle İnstagram harika bir mecra ve fenomen olmak da oldukça hoş bir şey.

Seyahat Hakkında En Çok Sevdiğin Şey Nedir?

Gezgin Çağatay tüm dünyayı geziyor
Çağatay Özdemir Hindistan’da ruhunu tazeliyor.

Seyahat etmek üzerine en çok sevdiğim şey özgürlük duygusu. Sabah uyanıyorsunuz ve o günün nasıl biteceğini, kimlerle tanışacağınızı ve daha sonra nereye gideceğinizi bilmiyorsunuz.Bu seyahat etmenin en güzel yanları. Dünya’nın dört bir yanından insanlarla tanışmayı ve herhangi bir programım ya da rutin hayatım olmamasını seviyorum. Bu benim için özgürlük.

İlginizi Çekebilir: Avrupa ‘nın çöpleri Türkiye ‘ye geliyor. Türkiye neden Avrupa ‘dan çöp alıyor?

İnstagram fenomeni Özdemir Kaç Tane Ülkede Bulundu?

Tek yön bilet ile Dünya Turu’na çıkmadan önce merak edenler için; 16 ülkede bulunmuştum. Kimisinde bir sene yaşadım, kimisinde ise iki gün kaldım. Şuan bulunduğum ülke sayısı 34. Ancak ben skor peşinde koşmadığım için çoğu zaman gittiğim ülkeleri saymıyorum. Gittiğim yerleri hissetmek için, kültürlerini yaşayışlarını insanları anlamak için uzun kalmaya çalışıyorum. Dünya turumda da bu değişmedi. Sırasıyla Lübnan, Sri Lanka, Malezya, Tayland, Myanmar, Singapur, Kamboçya, Avustralya, Fiji, Japonya, Güney Kore, Tayvan, Hong Kong, Macau, Vietnam, Laos ve Nepal’de uzun süreli yolculuklar yaptım. Hepsinden büyük hazlar elde ettim.

Dünyanın yarısını gezmiş bir İnstagram fenomeni olarak olarak, hayatınızda unutamadığınız en önemli anınız hangisi?

Aklıma gelen o kadar çok unutulmaz anı var ki hayatımı mümkün olduğunca dolu dolu yaşamaya çalışıyorum bu yüzden sadece bir anı seçmek oldukça zor. Ama belki şunu söyleyebilirim, annem ve babam 50 yaşına geldiklerinde Avustralya’yı tek başlarına sırt çantalı gezgin olarak gezmeye başladılar. Gerçekten onlardan daha mutlu olmuştum.

İnstagram fenomeni Özdemir Hindistan'ı çok seviyor.
İnstagram fenomeni Özdemir Hindistan’ı çok seviyor.

‘’Pasaportunu yakacağım!’’
 

Sürekli seyahat etmene ailen nasıl tepki veriyor?

Annem aynen şöyle dedi: ‘’Pasaportunu yakacağım!’’ ancak zamanla bu duruma alıştılar ve şu anda iyiler. Aradan geçen dokuzuncu yılın sonunda benim bu durumumu kabullendiler ve benim gelecekteki çılgın planlarımı duyduklarında şaşırmıyorlar. Elbette halen çok endişeleniyorlar ve annem, ben her yola çıkışımdan önce yüze yakın soru soruyor. Buna çözüm olarak tehlikeli aktiviteler yaptığımda örneğin, bungee jumping- sky diving gibi aktiviteler yapacaksam onlara bunları yaptıktan sonra söylüyorum.

İnstagram fenomeni Çağatay, ‘’Yapamazsın değil yapabilirsini aşılamalıyız” dedi.

Son olarak sizin de İnstagram fenomeni olarak ve bir gezgin olarak eklemek istediğiniz bir detay var mı?

Beni İnstagram üzerinden takip eden ebeveynlere naçizane bir tavsiyem var.
Çocuklarınızı erkek-kız fark etmeden baskı altında ve korkak yetiştirmeyin
Batılı aileler çocuklarına ‘’Yapamazsın değil yapabilirsini‘’ aşılıyor. Her daim özgüven veriyor. Bu şekilde mutlu ve özgür bir hayat sürmelerine kapı açıyorlar.


Bırakın neyi seviyorlarsa onu yapsınlar. İstiyorlarsa bir İnstagram fenomeni olsunlar. Bir insan eğer sevdiği, tutku beslediği iş yapıyorsa, o işte başarılı olması kaçınılmazdır. Başarı gelince de para da gelir. Bu aslında bir matematik denklemi gibidir.
Seyahat etmek bize çok fazla bakış açısı ve görüş kazandırıyor aynı zamanda hayatın nasıl olabileceğini görüyoruz. Seyahat ederken zamanını keyifli geçirmek, öğrenebildiğin kadar öğrenmek ve her gün başka bir tecrübe kazanmak bizim için önemli.

Onur Tutuş – onurtutus@outlook.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here