Almanya da yaşayan gurbetçilere kötü haber
Bizi Twitter ve İnstagram’da Takip Eder misin?

Almanya gizli çifte vatandaşlık sahibi olan bazı gurbetçi Türkler i tespit etmeye çalışıyor. Gizli çifte vatandaş olduğu anlaşıldığı taktirde yaklaşık bir milyon gurbetçinin Alman vatandaşlıkları iptal edilecek.

Geçtiğimiz hafta Almanya ‘nın Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde bazı yerel idareler Türk kökenli Alman vatandaşlara bir mektup yolladı.

İlginizi Çekebilir: Novi Pazar pandemiye terk edildi

Gurbetçi türkler
Almanya ‘da ki Gurbetçi Türkler

Almanya ‘nın Gurbetçi Türkler ‘e yolladığı mektupta ne yazıyor?

Avrupa gündemini yorumlayan Gazeteci Oktan Erdikmen olay olan mektuplarda, “1 Ocak 2000 yılından itibaren Alman makamlarına bilgi vermeden tekrardan Türk vatandaşlığına geçtiniz mi?” diye soru sorulduğunu söyledi.

Almanya ‘da gündeme gelen gizli çifte vatandaşlık nedir?

Almanya ve Avusturya başta olmak üzere bazı Avrupa ülkeleri çifte vatandaşlığa izin vermiyor. Dolayısıyla Almanya ve Avusturya gibi ülkelerin vatandaşı olmak isteyenler, önceki vatandaşı olduğu ülkeyle vatandaşlık bağlarını koparmak zorundalar. Ancak birçok gurbetçi yasanın açığını bulmuş durumda. Almanya ‘nın vatandaşı olabilmek için Türk vatandaşlığını iptal eden gurbetçiler, Almanya vatandaşı olduktan sonra Alman makamlara bilgi vermeden tekrar Türk vatandaşına başvuruyor. Bu sayede Almanya vatandaşı olan gurbetçiler Türkiye siyasetinde de söz sahibi olmak istiyor. Ancak gizlice Türk vatandaşlığına da başvuran gurbetçiler Almanya tarafından yasa dışı davranmakla damgalanıyorlar. Sonuç olarak gizli çifte vatandaşlık sahibi gurbetçilerin Alman vatandaşlıklarının iptal olması yakın zamanda Almanya gündemini meşgul edebilir.

Yazar: Onur TUTUŞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here