Göbeklitepe Nerede?

Göbeklitepe nerede, diye soruyorsanız ve Göbekli tepe tarihi hakkında ilginç bilgiler edinmek istiyorsanız bu haberimiz tam size göre. Çünkü Göbeklitepe tarihsel anlamda hem bu coğrafya hem de dünyanın geri kalanı için oldukça önemli bir yere sahiptir.

İşte ülkemizin sınırlarını içinde bulununan ve insanlığa yön vermiş olan Göbeklitepe hakkında hiç duymadığınız bilgiler!

  • Göbekli tepe nedir
  • Göbeklitepe nerede
  • tarihi
  • kaç yıllık
  • Göbekli tepe ne zaman bulundu
  • hikayesi

Göbeklitepe nerede?

Göbeklitepe’nin tarihi geçmişi günümüzden yaklaşık 12 bin yıl öncesine kadar gittiği konuyu inceleyen arkeologların ortak görüşleri arasındadır. Göbeklitepe peygamberler şehir olarak bilinen Şanlıurfa şehrinin sınırları içerisinde yer almaktadır. Göbeklitepe aynı zamanda dünyanın ilk tapınağının inşaa edildiği yer olarak bilinmektedir.

Göbeklitepe ne zaman bulundu?

Göbeklitepe’nin ne zaman bulunduğuyla ilgili olarak günümüzden tam 12 bin yıl öncesine gitmemiz gerektiğini söylemiştik. Arkeologlar ve konuyla ilgilenen uzmanlar, Göbekli tepe’nin tarihi olarak Neolitik Çağ‘daki atalarımız tarafından oluşturulduğunu öne sürerler.

Göbekli Tepe’nin tarihi önemi nedir?

Tarihin ilk ibadet merkezi olduğu düşünülen Göbekli tepe, yalnızca bu topraklar için değil Dünyanın geri kalanı için de yadsınamaz Göbekli Tepe’nin tarihi önemi vardır. Ancak Göbeklitepe’nin hak ettiği değeri görmediğini düşünen Doğan Satmış, bu konuyu ele alan ‘’50 maddede Göbekli tepe’’ kitabını yazdı. 

Göbekli tepe hikayesi denilen şey ne?

Göbeklitepe hikayesi tam olarak şudur.

Günümüzden tam 12 bin yıl önce inşa edilen Göbeklitepe tarihin ilk ibadet merkezi olarak kabul edilir ve kendisinden sonra gelen birçok dini inancı şekillendirdiği düşünülmektedir. Etrafında çok fazla konut alanının olmaması orayı bugün bildiğimiz dini merkezleri gibi bir bölge olduğunu gösterir.

‘’1500 yıl boyunca yaşadıktan sonra, üstünü kapattılar’’

1500 yıl boyunca Gökbeklitepe’yi ibadet merkezi olarak kullanan insanlar, daha sonra bölgenin üstünü kapatıp orayı terk ettiler. ‘’50 maddede Göbeklitepe’’ kitabının yazarı Doğan Satmış bu konu hakkında, ‘’eğer Göbeklitepe’nin üstünü kapatmasalardı bugün orada hiçbir eser kalmazdı’’ sözlerinde bulundu.

Göbekli tepe neden terk edildi?

Tarihin sıfır noktası olarak kabul edilen Göbeklitepe ’nin neden döneminin insanları tarafından terk edildiğiyle ilgili olarak kesin bir şey söylemenin doğru olmadığını belirten Satmış, şu tahminde bulundu, ” son buzul çağı bittiği döneme denk gelen Göbeklitepe ’nin de içinde olduğu, Mezopotamya bölgesi yemyeşilken kuraklaşmaya başlıyor. Bu durumun avcı ve toplayıcılıkla varlıklarını sürdüren dönemin insanlarının başka bölgelere göç etmek zorunda bıraktığı düşünülmektedir. 

Göbekli tepe önce tapınaktı sonra köye dönüştü

Göbeklitepe bize gösteriyor ki bugüne kadar bilinenin aksine, yerleşik yaşamanın ilk olarak köyler, kasabalar şehirler sonra da tapınaklar şeklinde değil, önce tapınağın, ardından da onun etrafında barınacakları yapıtları inşa ettiler.

Göbeklitepe dikilitaşları alet edevatın olmadığı dönemde nasıl eşit boyda kesilebildi?

Taşların kireç tasından yapılmış olması sayesinde kesimi de nispeten diğer dikilitaşlara göre kolay olmuştur.

Böyle bir tapınağı neden inşa ettiler?

Yazar bu durumu inanca bağladığını söylüyor.

 “Her biri birer plastik sanat atölyesi”Dönemin insanları çok mu zekilerdi?

Yaptıklarına bakıldığında bundan kesinlikle bundan hiç kuşku duymamamız gerekir. Çok zeki ve yetenekli insanlar oldukları kesin. Yaptıkları çoğu iş sofistike bir çalışmanın ürünü. Klaus Schmidt’in ifadesiyle “Her biri birer plastik sanat atölyesi”

En yakın su kaynağı 4 Kilometre uzaklıkta

O zamanın yerleşik yaşamının olmazsa olmazı olan tarımının doğal olarak su kaynağına ihtiyacı var ve bugüne kadar bizlere öğretilen kısmıyla yerleşim yerleri her zaman su kaynaklarına yakın olarak kurulmuştur. Ancak, Göbeklitepe’nin en yakın su kaynağı 3-4 km uzaklıkta. Sonuç olarak, yerleşimin kurallarını, yaşamın birincil kaynağı olan ”su kaynakları” değil, “tapınaklar” belirliyor.

Heykellerin neden kafaları yok?

Bunu özellikle yapmalarına rağmen neden yaptıklarını bilmiyoruz.

Tüm bunların İllumunatiyle ilgisi var mı?

Bilindiği üzere İllumunati Dünya’yı yönetmek üzere asırlar önce kurulmuş bir topluluk. Bunun Göbeklitepe’yle ilgisi de, orayı yapan insanların tıpkı günümüzde de olduğu gibi gücü elinde bulunduran aileler tarafından yapıldığı iddiaları var.

Onur TUTUŞ

Haber Orient Ana sayfa