Ekonomik kriz koronavirüs salgınının etkisiyle birlikte Avrupa’nın kapılarına dayandı. Avrupa Komisyonu, koronavirüs krizinin sonucu olarak Avrupa genelinde bir resesyon olacağı tahmin ediyordu. Ancak komisyon, Salı günü gerçekleştirdiği toplantıda Covid-19 nedeniyle beklenen resesyonun daha ağır sonuçları olacağını kabul etti. Komisyon, bazı Avrupa Birliği üye ülkelerindeki ekonomik toparlanmaların gelecek yıl için bile mümkün olmadığını açıklamalara ekledi.

Önerilen haber: Srebrenitsa: AVRUPA’ nın görmezden geldiği Katliam

Ekonomik kriz Almanya’yı teğet geçecek

Avrupa Komisyonu‘nun Salı günü gerçekleştirmiş olduğu ekonomi temalı toplantısında, bu yılın Avrupa Birliği için kayıp yıl olacağı ve beklenenin ötesinde bir ekonomik daralmayla karşı karşıya kaldıklarını açıkladı. Komisyonun açıklamasının devamında, 2021 yılın için Avrupa Birliği’nde toparlanmanın da çok düşük bir seviye de kalacağını Almanya, Hollanda ve Polonya dışındaki ülkelerde durumun daha vahim olacağı belirtildi.

Koronavirüs nedeniyle Avrupa Birliği ekonomik olarak zor günlerden geçiyor

Avrupa Birliği bu yıl yaklaşık yüzde 9 daralacak

Avrupa Komisyonu’nun verilerinden yola çıkarak oluşturduğu tahminlere göre, para birimi euro olan 19 ülkenin ekonomilerindeki toplam daralmanın yüzde 8.7 olacağı kaydedildi. 2021 yılına geldiğimizde ekonomilerde ortala olarak yüzde 6.1 oranında bir toparlamanın olması bekleniyor.

Koronavirüsün ekonomiye olan etkileri Eylül ve Ekim aylarında görülecek. Hırvatistan’da bu nedenle seçimler erkene alındı

Uzmanlar, koronavirüs salgınının ekonomiye olan etkilerinin hem Türkiye’de hem de dünyada henüz görülmediğini, vatandaşın ve büyük şirketlerin Eylül ve Ekim aylarından itibaren koronavirüsün ekonomik sonuçlarını hissetmeye başlanılacağı söyleniyor.

Ekonominin Covid-19 nedeniyle Ekim’de dibe vuracağı endişesiyle Hırvatistan Cumhurbaşkanı iktidarı koruyabilmek için Ekim ayında gerçekleşecek olan seçimleri 5 Temmuz’a almıştı.

Uzmanlar, Türk halkını bu konuda uyarmaya devam ediyor. Atilla Yeşilada gibi ekonomi alanında uzman yorumcuların Youtube platformu üzerinde yaptıkları yayınlarda, vatandaşların Eylül ve Ekim aylarına kadar kendilerince ekonomik önlemler almaları gerektiğini söylüyorlar.

Hükümetin önlemlerine rağmen dövize olan talep artıyor

Hükümet Nisan ayından beri artan döviz kurunu engelleyebilmek adına bir takım kısıtlar getirmişti. Ancak bu tür engellemeler rağmen vatandaşlar ve yatırımcıların dövize olan talebi hız kesmeden devam ediyor.

Onur TUTUŞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here