Corona virüs nedeniyle 17 Temmuz tarihinde Türkiye, 18 vatandaşını kaybetti. Toplamda virüs sonucunda 5.458 Türk vatandaşı yaşamını yitirdi. 926 kişinin son 24 saat içinde corona virüsüne yakalandığı tespit edildi. Ancak vakalarda dünle kıyaslandığında bir düşüş yaşandığı gözlemlendi.

Corona virüs bilançosu Fahrettin Koca tarafından paylaşıldı. Veriler güvenilir mi?
17 Temmuz’a ait Fahrettin Koca tarafından yayınlanan günlük corona virüs istatistiği

Peki vaka sayıları günden güne düşüyorsa neden hâla Avrupa Birliği Türkiye’ye seyahat kısıtlamasını kaldırmıyor? Türkiye’deki Corona virüs vakalarının detaylarından bahsedeceğiz. Ardından Avrupa Birliği “neden Türkiye’ye uyguladığı seyahat yasağını kaldırmıyor?” sorusuna yanıt arayacağız.

Fahrettin Koca’nın 17 Temmuz tarihinde Twitter üzerinden yayınladığı yirmi dört saat içinde tespit ettikleri corona virüs vaka sayısı raporu kademeli olarak düşmeye devam etti. Dün 933 olan vaka sayısı, bugün 926 olarak kaydedildi. Yarın da 910’lu sayılar görmeniz, vefat eden sayılarının da 16 civarı olması mümkündür. Bu tür mümkünlüklerin yalnızca ülkemize has olması Avrupalıların dikkatini çekmiş olacak ki salgınının başkenti olan Çin’e bile seyahat yasağını kaldıran Avrupa, Türkiye’ye şüpheli gözlerle bakıyor.

İlginizi Çekebilir: Televizyon Bitti mi? İnternet Televizyonu Nasıl Bitirdi?

Corona virüs vakalarının yarısından fazlası İstanbul’dan çıkıyordu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’nin toplam COVID-19 vakalarının yaklaşık yüzde 54’ünün İstanbul’da tespit edildiğini açıkladı. Aynı zamanda Bakan Koca, Koronavirüsüne yakalanan hastaların büyük bir kısmını oluşturan insanların 25’le 45 yaş arasındaki yaş grupları olduğunu duyurdu. Koca’nın Twitter hesabından her gün yayınladığı COVID-19 raporunda 17 Temmuz için 926 yeni Koronavirüs‘üne yakalanan hasta olduğu tespit edildi. Bu sayılarla birlikte Türkiye’de tespit edilebilmiş toplam Koronavürisüne yakalanan hasta sayısının 217,999’a yükseldiği kaydedildi.

İstanbul’un Türkiye’deki tespit edilen toplam vakaların yüzde 54’üne ev sahipliği yapması nedeniyle Fahrettin Koca, hastalığın merkezinin İstanbul olduğunu ifade etti.

Fathrettin Koca, 1 Temmuz’daki basın toplantısında Sağlık Bakanlığı’nın Koronavirus Bilim Komitesi toplantısına başkanlık etmesinin ardından, İstanbul’un tüm vakaların yüzde 51,16’sını oluşturduğunu açıkladı.

Corona virüs İstanbul vakaları, ülke genelindeki vakaların yüzde 60’ını oluşturuyordu

Sağlık Bakan’ı Koca’nın açıklamalarına göre, Haziran’ın ilk haftalarında Türkiye’deki vakaların yüzde 60’ına yakınının İstanbul’da tespit edildi. Bu nedenle uzmanlar, vatandaşları corona dan korunabilmek için özellikle büyük şehirlerde daha dikkat etmemeleri konusunda uyarıyor.

İlker TOSUN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here