Bizi Twitter ve İnstagram’da Takip Eder misin?

Çin ABD‘nin başını çektiği uzay yarışına dahil oldu. Çin Halk Cumhuriyeti bugünün tarihiyle Mars’a insansız uzay aracı göndererek ABD ‘nin başını çektiği uzay yarışına dahil odu. Çin‘in uzay aracı Hainan Eyaleti’ndeki Wenchang Uzay Fırlatma Merkezi’nden kalktı. Çin‘in insansız uzay aracı Mars’a yedi ay sonra ulaşması öngörülüyor. Gelecek hafta Amerika Birleşik Devletleri de Kızıl Gezegen olarak adlandırılan Mars’a blr keşif aracı gönderecek.

Çin Uzay Yarışı

Çin Halk Cumhuriyeti küresel güç olmak adına ekonomik büyümesine yılmadan devam ediyor. Çin ‘in bu hızlı yükselişi ‘dünyanın jandarması’ olarak kabul edilen ABD’yi rahatsız etmekte. ABD özellikle Trump yönetimi altında Ticaret Savaşları ile birlikte Çin ‘in ekonomik yükselişini engellemeye çalışmakta.

İlginizi Çekebilir: Türkiye Yunanistan Savaşı İçin Hazırlanıyor !

Çin‘in uzay yolculuğu 55 milyon kilometre sürecek

Çin ‘den Mars’a gönderilmek üzere fırlatılan roket, uzayda 55 milyon kilometre yok kat etmesi bekleniyor. Bu uzun yolculuğun yaklaşık yedi ayda tamamlanacağı ön görülüyor.

Bugün Çin tarafından uzaya fırlatılan roket, Çin‘in güneyinde yer alan Hainan isimli bir adadan başarıyla fırlatıldı.

Çin uzay yolcuğu geçmişte yarım kalmıştı

Çin Halk Cumhuriyeti Mars’a uzay aracını bugün fırlatsa da, geçmiş dönemde Mars’a atılım yapmak istemişti. Ancak bu başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Çin’in bu başarısız Mars macerası 2011 yılında gerçekleşmişti. Ancak 9 yıl aradan sonra Çin, tekrardan uzayı ve Mars’ı keşfetmeye kararlı görünüyor.

Çin ayrıca Dünya’nın uydusu olarak bilinen Ay’a iki kez keşif aracı göndermişti.

Uzmanlar, Çin’in ilerleyen günlerde uzayla ilgili daha fazla atılım yapması bekleniyor. Uzmanlar aynı zamanda küresel güç olmak isteyen Çin ‘in bunu yapabilmesi için uzayda da ABD’ye üstünlük sağlaması gerektiğini düşünüyor.

Çin uzay yarışında ABD’ ye yetişmek için uzaya milyarlarca dolar akıtıyor

Mars’a yolculuk denilince eskiden akla hep ABD ve biraz da Rusya geliyordu. Ancak 2003 yılında Çin, ABD ve Rusya’dan sonra uzaya araç gönderebilen üçüncü ülke oldu. Çin 2003’te uzay konusunda attığı emin adımları 2013 ve 2019 senelerinde Dünyamız’ın uydusu olan Ay’a uzay araçları göndererek bu iki küresel güce adeta meydan okudu.

Kaynak: France24

Yazar: Onur TUTUŞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here