Çanakkale Köprüsü
Çanakkale Köprüsü

‘Çanakkale Köprüsü’ ihalesinin toplam proje maliyeti CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz’ın verdiği soru önergesi sayesinde gün yüzüne çıktı. Soru önergesinin ardından gelen rakamlar gösteriyor ki, Koreli şirkete verilen köprü maliyetini üç yılda çıkarıyor. Kalan 13 yılda şirket edebildiği kadar kâr ediyor.

Edilen kâr döviz üzerinden olduğu için her yıl bu borç katlanarak artıyor ve ülkemizin gelecek nesillerinin kursağındaki lokmayı azaltıyor.

Ortaya çıkan sonuç ülkemiz ve halkımız adına daha da vahim. Projenin devlete olan maliyetiyle üç tane Çanakkale Köprüsü yapmak mümkündü.

‘Çanakkale Köprüsü’ ihalesi kime verildi?

Çanakkale Köprüsü hükümet tarafından özel bir şirkete ihale edilen ve 18 Mart 2022 tarihinde hizmete girmesi öngörülen bir köprü projesidir. CHP Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, 2017 senesinde Koreliler’e ihale edilen Çanakkale Köprüsü’ nün devlete olan maliyetini Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na sordu.

Bakanlıktan gelen rakamlar Koreli şirkete ihale edilen 1915 Çanakkale Köprüsü’nün maliyetini üç yılda çıkardığını gösteriyor. AKP hükümeti tarafından geçiş garantisi verilen 1915 Çanakkale Köprüsü Korelileri 16 yılda zengin edecek. Eğer söz verilen geçiş rakamları tutmazsa, oluşan açıklar euro üzerinden halka ödetilecek.

'Çanakkale Köprüsü' ihalesinin toplam proje maliyeti CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz'ın verdiği soru önergesi sayesinde gün yüzüne çıktı. Soru önergesinin ardından gelen rakamlar gösteriyor ki, Koreli şirkete verilen köprü maliyetini üç yılda çıkarıyor. Kalan 13 yılda şirket edebildiği kadar kâr ediyor.
Çanakkale Köprüsü ihalesi

Yerli ve milli köprüden geçiş ücreti 15 Euro

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz’ın Ulaştırma Bakanlığı’na verdiği soru önergesi üzerine açıklanan bakanlık raporunda, ihalesi Korelilere verilen Çanakkale Köprüsü’nün araç başı geçiş ücretinin 15 Euro olduğu görüldü.

Yerli ve milli hükümetin neden ihaleleri TL ile yapmadığı bir yana dursun şu anki günlük kurda bile 135 TL olan köprü geçiş ücretinin ilerleyen yıllarda bir araba parası bile edebilmesi mümkün.

Bu nedenle dövizin her yıl katlanarak arttığı ülkemizde, eğer ekonomideki bu durum bu şekilde devam ederse köprü üzerinden her yıl daha da az araç geçmesi öngörülüyor.

Çanakkale köprüsü ihalesi: Yap işlet devret modeli nedir?

Türkiye’de bir yap işlet devret klasiği: “Halkın omuzlarına bir yük daha binecek”

Ülkemizde köprü, otoyol ve hastane gibi birçok proje yap işlet devret modeliyle ihale ediliyor. Bunun bir sonucu olarak, halkın neredeyse tamamı tarafından kullanılmayan projeler, halkın omuzlarına ekonomik bir yük bindirmeye devam edecek. Buna rağmen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın miting meydanlarında ‘yap işlet devret’ modelini şu şekilde tanımlıyor. “Onlar yapacak, bir süre işletecek, sonra hepsi geri bizim olacak.”

Olaya bu şekilde bakmak iç rahatlatıcı olsa da ekonomi uzmanları olaya bu şekilde bakmanın doğru olmadığını düşünüyor. Yalnızca ekonomi uzmanı değil sorgulayan sıradan bir vatandaş bile bu ‘yap işlet devret‘ modelinin bilir. Ayrıca bu modellerin ülke ekonomisine nasıl ağır yükler bindiridiğini fark eder.

1915 Çanakkale Köprüsü gibi bir proje düşünün. Bu proje maliyetini 3 yılda tamamlıyor ve gelecek 13 yılda size yalnızca kar getiriyor, bu proje çok kazançlı değil midir? Böylesi bir projeyi neden devlet kendi yapmasın?

Bu soruya birçok farklı cevap bulmak mümkün ancak siyaset bilimciler için bu durum şu şekilde açıklanıyor. “Eğer siz hükümet olarak iktidarınızı birkaç yıl garanti altına almak istiyorsanız, ve ülkenin gelecek 10 yılını düşünmüyorsanız, yap işlet devret modeli sizin için caziptir. “

Çünkü faturanın büyük bir kısmı sizden sonraki iktidara ve doğmamış yeni nesillere kalacaktır. Size yalnızca sıcak paradan gelen keyfi sürdürmek kalacaktır.

Haberi hazırlayan: Onur TUTUŞ

İlginizi Çekebilir: Türkiye ekonomisi nereye gidiyor

Twitter hesabımıza bakmak için buraya tıklayın