Bu Gıdaları Beyaz Şeker Yerine Kullanabilirsiniz!
Bu Gıdaları Beyaz Şeker Yerine Kullanabilirsiniz!

Günümüzde beyaz şeker tüketimi hayatımızda çok önemli rol oynamaktadır. İnsan sağlığına birçok zararları bulunan şeker, hem yiyeceklerde hem de içeceklerde sıklıkla yer almaktadır. İşte size beyaz şekere karşı 4 alternatif.

Hindistan cevizi şekeri

Hindistan cevizi hurmasından gelir. Granül yapıdadır ve besin değeri açısından zengindir. Şeker gereken her yerde kullanıma uygundur. Tat açısından esmer şekere benzediği için şeker tüketenler tarafından sıklıkla tercih edilir.

Hindistan cevizi şekeri

Hurma şekeri

Hurma şekeri, kurutumuş hurmalardan üretiliir. Kurutulmuş meyvenin ezilip öğütülmesiyle ortaya çıkan şeker özü, işlenerek toz haline getirilir.

Hurma, A vitamini, demir, bazı diyet lifleri içerdiği için sıklıkla tercih edilir. Fakat hurma şekeri, bir hindistan cevizi gibi çözünmediği için çay ve kahve için pek tercih edilmez.

İlginizi Çekebilir: Six Day War ( Altı Gün Savaşı ) Hikayesi Nedir? İsrail – Arap Savaşı

Hurma şekeri

Bal

Bal, toplumumuzda en çok tüketilen beyaz şeker alternatifidir. Çay, süt, kahve, fırınlama, pişirme gibi pek çok şeyde kullanılır. Bal, vitamin ve antimikrobiyal özellikler içerir. Organik bal tüketmeniz özellikle tavsiye edilir.

Meyve suları

Meyve suları, pişirme sırasında kek ve bisküvileri tatlandırma konusunda güçlü bir şeker alternatifidir. Meyve suyu konusunda dikkat etmemiz gereken en önemli nokta, seyreltilmemiş meyve suyu kullanmaktır.

Şeker yüzyıllardan beri insanları sürekli olarak cezbetmeyi başarmıştır. Haberimizdeki dört alternatif sayesinde beyaz şekere ek olarak tercihlerde bulunabilirsiniz.

Hazırlayanlar: Selen SIDAL ve Onur Tutuş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here