Ayasofya tartışması Türkiye 'yi ikiye böldü
Bizi Twitter ve İnstagram’da Takip Eder misin?

Ayasofya tartışması Türkiye gündemine son bir haftada bomba gibi düştü. Ayasofya statüsünün müzeden camiye dönüştürülmesine Türkiye’deki muhafazakar kesimin çoğunluğu olumlu bakarken, geriye kalanlar, Ayasofya’nın müze olarak kalmasını destekliyor. Aynı zamanda halkın bazı kesimleri Ayasofya’nın cami olmasına ‘İslam’ın yükselişi’ olarak bakarken, ekonomi uzmanları Ayasofya’yı gündeme getirmesini, ‘ koronavirüs salgınıyla birlikte hız kazanan Türkiye ekonomisindeki kötü gidişatın üzerini örtme’ hareketi olarak görmekte.

Türkiye’nin üçte biri, Ayasofya’yı müze olarak görmek istiyor

İstanbul Ekonomi Araştırma şirketinin “Ayasofya’nın statüsü ne olmalı?” isimli kamuoyu araştırmasında, katılımcıların %46,9’u Ayasofya’nın cami olarak ibadete açılmasını desteklerken, %13’lük bir kesim, ” Ayasofya, bütün dinlerin ibadet merkezi olsun” istiyor. Geriye kalan %38.3 ise müze olarak kullanılmasından yana bir tavır takınıyor. Geriye kalan ufak bir azınlık, Ayasofya’nın kilise olmasını istiyor.

Ayasofya’nın Tarihi

İstanbul Ayasofyası olarak bildiğimiz Ayasofya, aslında İstanbul ‘da bu ismi taşıyan üçüncü yapıdır. İlk yapıyı İmparator Konstantinos tarafından yaptırıldığı bilinmektedir. Bir isyan sırasında zarar gören Ayasofya, beşinci yüzyıla gelinildiğinde onarıldı. Ardından dönemin İstanbul ‘unda tekrardan bir isyan çıktı. Avrupa için 532 İsyanı olarak bilinen ayaklanmanın ardından bu yapı beş yıl süren bir restorasyona girdi. Bu uzun süren restorasyonun ardından bugün gördüğümüz görkemli yapı ortaya çıkmış oldu.

İlginizi Çekebilir: WayFair Yalan mı? WayFair Nedir? Neden Gündem?

Ayasofya “Kutsal Bilgelik” anlamına geliyor.

1934’te Türkiye Cumhuriyeti’nin o dönemki hükümeti tarafından Ayasofya’nın müzeye dönüştürülme emri verildi.

Bugün camilerde kubbe varsa bu Ayasofya sayesinde

Ayasofya’nın kubbeli mimari yapısı Osmanlı İmparatorluğu’nun cami mimarisine de yön verdi.

Ayasofya ile başlayan cami kubbesi geleneği o zamanlardan bugünlere kadar cami mimarisinin şekillenmesini sağlamıştır. Diğer bir deyişle, bugün cami dediğimizde aklımıza gelen imgeyi aslında Osmanlı İmparatorluğu oluşturmuştur. Bunun oluşma nedeni de Ayasofya’dan oldukça etkilenen mimarlar onun kubbeli yapılarını camiler için de kullanmaya başlamıştır. Ardından cami kubbe geleneği tüm dünya Müslümanları tarafından ‘olmazsa olmaz’ olarak görülmeye başlanmıştır. Bugün Suudi Arabistan’ın da içinde bulunduğu Vahhabi ve Selefi olarak bilinen İslam toplulukları, Türkiye’yi İslam’a haram mimari sokmakla suçlamaktadır. Selefi ve Vahhabi benzeri dini topluluklar, Osmanlı İmparatorluğunu ve onun mirasçısı olarak gördükleri Türkiye’yi “İslam ‘a bağlı bir Müslüman ülke” olarak değerlendirmemektedir.

Yazar: Onur TUTUŞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here