İktidarın Ayasofya kararı hamlesi Akp’nin oylarında yaklaşık 3 puanlık bir yükselme etkisi yarattı. Akp’ye gelen oyların büyük bir kısmı kendilerini ‘kararsız’ olarak nitelendiren milliyetçi-muhafazakar şeçmenlerden geldiği düşünülüyor.

İktidarın Ayasofya kararı hamlesi Akp'nin oylarında yaklaşık 3 puanlık bir yükselme etkisi yarattı. Akp'ye gelen oyların büyük bir kısmı kendilerini 'kararsız' olarak nitelendiren milliyetçi-muhafazakar şeçmenlerden geldiği düşünülüyor.
Metropoll Türkiye’nin Nabzı anket sonuçları

Ayasofya kararı sayesinde oyları artan AKP, ittifak konusunda beklediği oyu alamadı

Metropoll Anket Araştırma Şirketi, Türkiye’nin Nabzı – Temmuz 2020’ araştırmasını yayınladı. Metropoll’ün yayınladığı ankete göre, AKP’nin haziran ayında yüzde 30,3 olan oyları, temmuz ayında yüzde 33,2’ye yükseldi. Uzmanlar AK Parti oylarındaki bu yükselişi iktidarın aldığı Ayasofya kararı ile bağlantılı olduğunu savunuyor.

Ayasofya kararı ile gelen oylar Eylül’de geri gidebilir

İktidarın Ayasofya kararı ile birlikte elde ettiği yüzde 2,9’luk oy artışı, gundemin tekrar ekonomiye yoğunlaşmasıyla birlikte, gelen oyların büyük kısmının tekrardan ‘kararsızlar’ hanesine yazılacağı siyasi uzmanlar tarafından tahmin ediliyor.

CHP Ayasofya konusundaki tutumu nedeniyle yüzde 3’5 oy kaybına uğradı

CHP’nin Ayasofya konusunda üç maymunu oynaması ve net bir tavır alamaması kendi tabanında çok ses çıkmasına neden oldu. CHP yönetiminin bu sessiz tavrı nedeniyle haziran ayında yüzde 24’de yükselen CHP oyları, temmuz ayında yüzde 20’5’a kadar gerilediği görüldü. CHP tabanındaki bu erimenin büyük kısmını, iktidarın Ayasofya kararına karşı sessiz bir tavır göstermesi neden olurken, İnce’nin yeni bir hareket başlatmasınında bu sonuçlarda bir etki yarattığı düşünülmektedir.

Cumhur ittifakı toplamda 39.2’lik bir oy oranına sahip

Sonuç olarak, Metropoll’ün anketine göre, AKP ile MHP’nin cumhur ittifakı toplamda 39.2’lik bir oy oranına sahip. Yüzde 20.5’lik oyu bulunan CHP’ye en yakın parti, yüzde 8’le HDP, ardından yüzde 6.9’la İYİ Parti geliyor.

Onur Tutuş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here