Ayasofya Camisi Rus yetkililerin dikkatini çekti. Rus Diplomat Dmitri Peskov, “Türk ortaklarımız her şeyin mümkün olan en iyi şekilde korunacağını ve herkesin Ayasofya’yı ziyaret edebileceğini açıkladı.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Ayasofya Camisi Putin yönetiminin yüzünü güldürdü
Peskov, 2012 yılından beri Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in basın sözcüsü olarak görev almaktadır.

Putin’in Kremlin sözcüsü Peskov, 17 Temmuz tarihinde gündeme gelen Ayasofya hakkında bir konuşma yaptı . Yaptığı konuşmada Peskov, “Ayasofya’nın müze ya da cami olması Türkiye’nin iç meselesidir bu nedenle Rusya olarak Türkiye’nin Ayasofya konusundaki kararına saygı duyuyoruz.” açıklamalarında bulundu. Ayrıca Peskov konuşmasının devamında Ayasofya Camisi turistlerin de ücretsiz gezip görebileceği bir yere dönüştüğü için memnun olduklarını belirtti.

Ayasofya Müzesi Giriş Ücreti kişi başı 100 TL idi.

Ayasofya Camisi en çok Rusların işine yarıyacak

Ortodoks dünyanın lideri olarak görülen Ruslar, Türkiye’ye geldiklerinde mutlaka ziyarettikleri yerleri yerlerden biri Ortodoks kilisesi olarak yapılan Ayasofya Müzesi oluyordu. Müzeye giriş ücrelerinin 100 TL olması nedeniyle içeriye giren her ziyaretçi ülke ekonomisine katkıda bulunuyordu. Ancak Ayasofya‘nın Cami olmasıyla birlikte hükümet bu gelir kaleminden feragat ederek vatandaşın omzuna yeni vergi yükleri getirebilir. Peskov bu durumun Ruslara faydasını, “Ve şimdi bilet olmayacak, giriş ücretsiz olacak. Bu bakımdan turistlerimiz yararlanacak.” sözleriyle dile getirdi.

Ayrıca, Kremlin sözcüsü, Ayasofya sorununun Rusya ve Türkiye arasındaki ilişkileri etkilemesini beklemediğini dile getirdi.

Murat TAYYAROĞLU

Bu haberimize de bakabilirsiniz: Kahve içmek sağlıklı ve uzun ömürlü olmanızı sağlar

Konuyla ilgili başka bir kaynak: Kremlin says Hagia Sophia better as a mosque as it will be free to visit

Ayasofya Camisi Tartışması Türkiye’yi İkiye Böldü

Ayasofya Camisi tartışması Türkiye gündemine son bir haftada bomba gibi düştü. Ayasofya statüsünün müzeden camiye dönüştürülmesine Türkiye’deki muhafazakar kesimin çoğunluğu olumlu bakarken, geriye kalanlar, Ayasofya’nın müze olarak kalmasını destekliyor. Aynı zamanda halkın bazı kesimleri Ayasofya’nın cami olmasına ‘İslam’ın yükselişi’ olarak bakarken, ekonomi uzmanları Ayasofya’yı gündeme getirmesini, ‘ koronavirüs salgınıyla birlikte hız kazanan Türkiye ekonomisindeki kötü gidişatın üzerini örtme’ hareketi olarak görmekte.

Türkiye’nin üçte biri, Ayasofya Camisi ‘ni müze olarak görmek istiyor

İstanbul Ekonomi Araştırma şirketinin “Ayasofya’nın statüsü ne olmalı?” isimli kamuoyu araştırmasında, katılımcıların %46,9’u Ayasofya’nın cami olarak ibadete açılmasını desteklerken, %13’lük bir kesim, ” Ayasofya, bütün dinlerin ibadet merkezi olsun” istiyor. Geriye kalan %38.3 ise müze olarak kullanılmasından yana bir tavır takınıyor. Geriye kalan ufak bir azınlık, Ayasofya’nın kilise olmasını istiyor.

Ayasofya Camisi ’nin Tarihi

İstanbul Ayasofyası olarak bildiğimiz Ayasofya, aslında İstanbul ‘da bu ismi taşıyan üçüncü yapıdır. İlk yapıyı İmparator Konstantinos tarafından yaptırıldığı bilinmektedir. Bir isyan sırasında zarar gören Ayasofya, beşinci yüzyıla gelinildiğinde onarıldı. Ardından dönemin İstanbul ‘unda tekrardan bir isyan çıktı. Avrupa için 532 İsyanı olarak bilinen ayaklanmanın ardından bu yapı beş yıl süren bir restorasyona girdi. Bu uzun süren restorasyonun ardından bugün gördüğümüz görkemli yapı ortaya çıkmış oldu.

Ortodoks dünyanın lideri olarak görülen Ruslar, Türkiye'ye geldiklerinde mutlaka ziyarettikleri yerleri yerlerden biri Ortodoks kilisesi olarak yapılan Ayasofya Müzesi oluyordu. Müzeye giriş ücrelerinin 100 TL olması nedeniyle içeriye giren her ziyaretçi ülke ekonomisine katkıda bulunuyordu. Ancak Ayasofya'nın Cami olmasıyla birlikte hükümet bu gelir kaleminden feragat ederek vatandaşın omzuna yeni vergi yükleri getirebilir. Peskov bu durumun Ruslara faydasını, "Ve şimdi bilet olmayacak, giriş ücretsiz olacak. Bu bakımdan turistlerimiz yararlanacak." sözleriyle dile getirdi.
Ayasofya “Kutsal Bilgelik” anlamına geliyor.

1934’te Türkiye Cumhuriyeti’nin o dönemki hükümeti tarafından Ayasofya Camisi müzeye dönüştürüldü.

Bugün camilerde kubbe varsa bu Ayasofya Camisi sayesinde

Ayasofya Camisi ‘nin kubbeli mimari yapısı Osmanlı İmparatorluğu’nun cami mimarisine de yön verdi.

Ayasofya Camisi ile başlayan cami kubbesi geleneği o zamanlardan bugünlere kadar cami mimarisinin şekillenmesini sağlamıştır. Diğer bir deyişle, bugün cami dediğimizde aklımıza gelen imgeyi aslında Osmanlı İmparatorluğu oluşturmuştur. Bunun oluşma nedeni de Ayasofya Camisi ‘den oldukça etkilenen mimarlar onun kubbeli yapılarını camiler için de kullanmaya başlamıştır. Ardından cami kubbe geleneği tüm dünya Müslümanları tarafından ‘olmazsa olmaz’ olarak görülmeye başlanmıştır. Bugün Suudi Arabistan’ın da içinde bulunduğu Vahhabi ve Selefi olarak bilinen İslam toplulukları, Türkiye’yi İslam’a haram mimari sokmakla suçlamaktadır. Selefi ve Vahhabi benzeri dini topluluklar, Osmanlı İmparatorluğunu ve onun mirasçısı olarak gördükleri Türkiye’yi “İslam ‘a bağlı bir Müslüman ülke” olarak değerlendirmemektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here