Avrupa birliği kınama tehdit

Avrupa Birliği’nin güçlü üyelerinden Fransa, Türkiye’ yi Avrupa Birliği Konseyi’ne şikayet ediyor. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, AB üyesi Güney Kıbrıs’ı kastederek, Türkiye’ ye Birlik tarafından ağır yaptırımlar uygulanamasını istedi. Fransa’nın Türkiye ‘ye AB üye ülkelerinin karasularına tecavüz etmesi nedeniyle Türkiye’ye karşı yaptırımlar çağrısında bulundu. Ancak Ankara, Türkiye’ nin ve Kuzey Kıbrıs’ın haklarını savunmakta kararlı.

Avrupa Birliği'nin güçlü üyelerinden Fransa, Türkiye' yi Avrupa Birliği Konseyi'ne şikayet ediyor. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, AB üyesi Güney Kıbrıs'ı kastederek, Türkiye' ye Birlik tarafından ağır yaptırımlar uygulanamasını istedi. Fransa'nın Türkiye 'ye AB üye ülkelerinin karasularına tecavüz etmesi nedeniyle Türkiye'ye karşı yaptırımlar çağrısında bulundu. Ancak Ankara, Türkiye' nin ve Kuzey Kıbrıs'ın haklarını savunmakta kararlı.
Oruç Reis isimli doğal sondaj gemisi ile Türkiye Akdeniz’de doğalgaz arama çalışmaları yürütüyor.

Geçtiğimiz hafta Fransa, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Türkiye’ yi Akdeniz’deki sondaj meselesi nedeniyle AB’ye şikayet etti. Türkiye’nin Akdeniz’de yaptığı doğalgaz bulma çalışmalarını Yunanistan ve Güney Kıbrıs, kendi karasularının ihlali olarak nitelendirdiler. Bu iki ülkeye Fransa’dan destek geldi. Bu nedenle Fransa, AB’yi Türkiye’ ye yaptırım uygulamaya ikna etmek istiyor.

Avrupa Türkiye gerginliği: “Yunanistan olarak egemenlik haklarımızı savunacağız”

Yunanistan’ın hükümet sözcüsü Stelios Petsas, “Bizler, Yunanistan’ın egemenliğinin Türkiye tarafından ihlal edilmesine göz yummayacağız. Yunanistan egemenlik haklarını savunmak için gerekli olan her şeyi yapacağının altını çiziyor.” açıklamalarında bulundu.

Türkiye ‘ye bir uyarı da Avrupa ‘nın yaramaz çocuğu olarak bilinen Macron’dan geldi. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, “Avrupa Birliği üyesi bir ülkenin karasuları alanının ihlal edilmesine essiz kalmayız” dedi. Macron ayrıca, dolaylı da olsa Birlik üyesi ülkeleritehdit edilmesinin kabul edilemez” olduğunu söyleyerek Türkiye’ ye karşı yaptırımlar yapılması çağrısında bulundu.

İlginizi ÇekebilirTürkiye alkol vergisi ile dünya lideri

Onur TUTUŞ

Avrupa, Türkiye Yunanistan Savaşı İçin Hazırlanıyor

Türkiye ve Yunanistan arasında olan kötü ilişki yıllardır devam etmekte idi. Adalar sorunundan sonra Doğu Akdeniz denizinde petrol ve doğal gaz bulunması üzerine Türkiye son beş yıldır büyük paralar harcıyordu. Türkiye Kuzey Kıbrıs TC. ile antlaşma yapıp denizde üstün olamayan KKTC için de sondaj çalışmalarını başlattı.

Yunanistan dahil Avrupa Birliği ve İsrail buna karşı çıkmasına ve kınamasına rağmen Türkiye herhangi bir geri adım atmadı. Amerika’nın “Gemilerinizi vururuz” tehditine karşılık Türkiye sondaj gemilerini korumak üzere gemilerine bolca savaş uçağı ve savaş gemisi gönderildi. Fakat bugün Milli Savunma Bakanı bir açıklama yaptı.

Yunanistan’ın Türkiye’nin sondaj yapmamasını istediği için Türkiye’i tehdit etti. Ettiği tehdit şu şekilde;

“Türkiye son birkaç yıldır Doğu Akdeniz’de sondaj faaliyetleri yapmaya çalışıyor. Avrupa Birliği olarak Türkiye’i şimdiye kadar kınadık. Fakat bundan sonra Doğu Akdeniz’de Türkiye sondaj çalışmaları devam ederse gemilerini vurup savaş ilan edeceğiz” dendi.

Hulusi Akar’dan cevap fazla gecikmedi ve Doğu Akdeniz’e 20 Savaş Gemisi, 6 F-16 savaş uçağı ve bir adet SİHA gönderme kararı aldı. Bu durum, Avrupa Türkiye’ yi Akdeniz konusunda açık açık tehdit ediyor söylentilerine neden oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here