Bizi Twitter ve İnstagram’da Takip Eder misin?

Geçtiğimiz haftalardan itibaren altın ve döviz fiyatlarında ani yükselmeler oldu. Aniden gerçekleşen bu artışlar çarşıyı pazarı karıştırdı. Dünya çapında yasanan bu gelişmeler gram altın fiyatlarının 430 Türk Lirası’nın üzerine çıkmasına yol açtı. Ayrıca Euro, Lira karşısında uçtu gitti. Ekonomistler 1980 dolar olan altının ons fiyatının Eylül ayı ortalarına doğru 2500 doları aşması bekleniyor.

Türkiye bayrama girmeden önce büyük bir döviz ve altın şokuna girdi. Koronavirüs salgınının tüm dünyada yeniden patlak vermesi beklentisi piyaları hareketlendirdi. Özellikle yatırımcılar, ABD ve Çin arasındaki diplomatik anlaşmazlıkların sürmesi üzerine riskli varlıklardaki yatırımlardan çekilmeye başladı. Piyasalarda yaşanan bu panik havasının bir sonucu olarak altının ons fiyatı 1980 dolar seviyelerini görerek son dokuz yılda beklenmedik bir yükseliş kaydetti. Bunun Türkiye’ye etkileri oldukça ağır oldu. Gram altının TL karşılığı 437 oldu. Uzmanlar gelecek aylarda altındaki bu yükselişin daha da sürebileceği beklentisinde.

İlgili Haber: Türkiye korona vakalarının düşük çıkma nedeni ortaya çıktı

Altın fiyatları uçtu gitti. Euro, dolar karşısında neden yükseldi?

Altın Euro

Altın fiyatlarının global olarak yükselmesinin ardından gözler aynı zamanda dövize de çevrildi. Doların sabit olduğunu gören vatandaş, eurodaki bu yükselişe anlam veremedi. Hatta bazı ekonomistler bile doların tl karşısında sabit kalırken euronun yükselmesini “devlet bankaları dolar bozduruyor ve dolar TL karşısında sabit kalıyor. Ama Euro bozduramıyorlar bu nedenle euro TL karşısında uçtu gitti.” yorumları yapabiliyorlar. Ancak bu durumun kötü yönetildiği kabul edilen Türk ekonomisiyle fazla bağlantısı yok. Çünkü euronun dolar karşısında değer kazanmasının nedeni AB’de alınan ekonomik paket dolayısıyla olduğu biliniyor. Avrupa Merkez Bankası, Covid-19 hastalığının neden olduğu ekonomik sıkıntıların Avrupa genelinde giderilmesi için 750 milyar euroluk acil destek programı başlatma kararı aldı. Bu karar Euro’yu tüm dünyada ABD Doları’na karşı güçlendirdi. Tüm bunların sonucunda özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeleri para birimleri hem altın karşısında hem de dolar, euro ve sterling gibi para birimleri karşısında ağır bir yenilgiye uğradı.

Altın fiyatları uçtu gitti. Euro TL karşısında 8,21’i gördü

Ekonomistler, küresel dünyada gerçekleşen bu gelişmeler ve koronavirüs salgını gibi nedenler doğrultusunda zaten zorda olan Türkiye ekonomisini iyiden iyiye bir çıkmaza sürüklediğini görüşünde. Özellikle Eylül ayından itibaren Türkiye’de koronavirüs salgının etkilerinin ekonomi alanında görüleceği bekleniyor. Ağustos ayı itibariyle baktığımızda da Eylül ayına kalmadan ekonomide giden kotu gidişatın belirtileri iyice görülmeye başlandı. 1 Ağustos tarihinde Türkiye’ de Euro kuru 8.22 Türk Lirası’na yükseldi. Geçtiğimiz bir buçuk aydan beri devlet bankaları tarafından baskılanarak 6,85 seviyelerinde tutulmaya çalışılan dolar kuru ise yeniden yükselişe geçti ve 6,90 seviyelerine tırmandı.

Yazar: Onur TUTUŞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here