Altı gün savaşı tarihi

İsminden de anlayacağımız gibi Six Day War ( Altı Gün Savaşı ) adlı şarkı İsrail ve Araplar arasında yapılan savaşı anlatmaktadır. Bu savaşta 21.800 kişi hayatını kaybetti, 47.500 kişi ise ağır ya da hafif şekilde yaralandı. Savaşı İsrail açmıştır.

Altı Gün Savaşı Nedir?

Tarih 5 Haziran 1967’yi gösterdiğinde İsrail başlıca Arap ülkelerine savaş ilan etti. İsrail’in karşısında Mısır, Suriye, Ürdün ve Irak vardı. Savaş İsrail’in kesin üstünlüğü ile 10 Haziran 1967 tarihinde sonlanmıştır. İsrail Mısır’dan Sina Yarımadası’nı, Suriye’den Golen Tepeleri’ni ve Filistin’den Gazze şeridi ile Batı Şeria topraklarını aldıktan sonra barış sağlanmıştı.
İsrail bu toprakları aldıktan sonra yaklaşık 4 katına çıkmıştır (Yüzölçümü olarak). Savaş sonrası İsrail bazı Mısır topraklarını da ilhak ettiğini açıklasa da bu tanınmamıştır.
Savaş sonlandıktan kısa süre sonra toplanan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde Türkiye’de arabulucu olarak bulunuyordu. Türkiye konseyde arasının İsrail ile kötü olmasını istemediği için İsrail’i destekliyordu.
Ayrıca savaş sonrası İslam Konferansı Örgütünde bulunan bütün ülkeler İsrail’i veto ederek diplomatik ilişkilerini kesmesine rağmen İslam Konferansı üyesi olan Türkiye İsrail’i destekleyerek diplomatik ilişkilerini kesmedi.

İlginizi Çekebilir: Kurtuluş Savaşı Kahramanı: Maymun

six day war ( altı gün savaşı )
Six Day War ( Altı Gün Savaşı )

Savaş Sırasında İsrail – Amerika İlişkileri

Savaş sırasında Amerika Akdeniz’e savaşı gözlemlemesi için gönderdiği USS Liberty adlı gemi İsrail tarafından vurulmuştu. Bu olay üzerine İsrail ve Amerika’nın arası gerilmiştir.

İlker TOSUN

Kaynak: VikiPedia

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here