Koronavirüs tedavisi görürken susuzluktan öldü
Koronavirüs tedavisi gördüğü hastanede susuzluktan öldü

Twitter’da bugün bir kullanıcı anneannesinin koronavirüs tedavisi gördüğü hastanede susuzluktan vefat ettiğini paylaştı. İddialar Türkiye’de koronavirüs nedeniyle ortaya çıkan sağlık krizini gözler önüne serdi.

Bugün sabah saatlerinde Twitter üzerinden bir kullanıcı: “Herkesten özür dileyerek bir flood paylaşmak, içimi dökmek istiyorum.” diyerek bir tweet paylaştı. Paylaşılan tweetin devamında ortaya atılan iddialar “Yok artık” dedirtti. Çünkü iddianın sahibi, anneannesine Covid-19 testi negatif çıktığı halde doktorlar tarafından koronavirüs tedavisi uygulandığını, ve tedaviye alınan yaşlı kadının aç ve susuz bırakıldığından dolayı öldüğünü paylaştı.

Bugün sabah saatlerinde Twitter üzerinden bir kullanıcı: “Herkesten özür dileyerek bir flood paylaşmak, içimi dökmek istiyorum.” diyerek bir tweet paylaştı. Paylaşılan tweetin devamında ortaya atılan iddialar “Yok artık” dedirtti. Çünkü iddianın sahibi, anneannesine Covid-19 testi negatif çıktığı halde doktorlar tarafından koronavirüs tedavisi uygulandığını, ve tedaviye alınan yaşlı kadının aç ve susuz bırakıldığından dolayı öldüğünü paylaştı.

https://soz.lk/i/jhwpjnpf

Koronavirüs tedavisi sırasında nasıl öldü?

İlginizi Çekebilir: Temizliğe Gitti 100 Bin TL Çaldı! Sancaktepe‘de Hırsızlık

Kullanıcın iddialarına göre, olay ilk olarak 10 Ağustos tarihinde koronavirüs testi pozitif çıkan aile bireylerinin ev karantinasıma alınmasıyla başladı. Daha sonra hastanedeyken koronavirüs tedavisi esnasında susuzluktan öldüğü öne sürülen yaşlı kadın da bu hastalığı evde gayet sağlam bir şekilde geçiriyordu.

Koronavirüs tedavisi: ‘Önlem amaçlı’ alındı canından oldu

Yaşlı teyzenin yaşamını yitirmesine neden olan olayların başlangıcı Twitter kullanıcısı şu şekilde aktardı: “Birkaç gün sonra kronik şeker hastalığı olan anneannem sadece “önlem amaçlı” ve şekerini dengelemek düzenlemek için halk sağlığı merkezi tarafından evden alınarak Ankara Şehir Hastanesi’ne yatırıldı.”

Koronavirüs tedavisi: “İlk iki gün her şey yolunda gidiyordu .”

Kullanıcı sözlerine, “İlk iki gün her şey yolunda gidiyordu fakat daha sonra anneannem güç bela yemek yiyemediğini su vermediklerini bu yüzden su içemediğini anlattı. Doktorları, hastaneyi defalarca aradık, telefonlarımızı bir Allah’ın kulu açmadı.” diyerek devam etti.

Yaşlı kadın kronik şeker hastasıydı, günde en az iki buçuk litre su içmesi gerekiyordu

İddia sahibi Twitter kullanıcı yaşanan sağlık skandalını şu şekilde anlatmaya devam etti: “Kronik şeker hastaliği olan, her gün en az iki buçuk litre su içmesi gereken bir kadını, hastane odasına attınız, gece bir serum verdiniz, sabaha kadar uğramadınız ve o kadın sabah tuvalete gidebilmek için kendi serumunu kendi çıkarttı.”

koronavirüs tedavisi susuzluktan öldü

Türkiye’deki skandal koronavirüs tedavisi: “Zaten bu son konuşması oldu.”

“Karantina sebebiyle evden çıkıp hastaneye gidemedik başka insanları riske atamadık kimseye bulaştırmak istemedik. Ama son telefonunda son gücüyle anneannem serumunu bile kendisinin çıkarttığını anlatabildi. Zaten bu son konuşması oldu.”

“Ayaklarıyla gülerek hastaneye giren anneannemi konuşamaz, yiyemez içemez, bitmiş bir halde bulduk.

“Yine de çıktık geldik, ayaklarıyla gülerek hastaneye giren anneannemi konuşamaz, yiyemez içemez, bitmiş bir hâlde bulduk. Ağzına damla damla damlattığımız suları bile içemedi çünkü günlerdir bir kişi bile ona su içirmeye, yemek yedirmeye çalışmadı. Özel hastaneye yatırmak istedik.”

“Hiçbir özel hastane anneannemi almadı. Koronavirüs testleri iki kez üst üste negatif çıkan anneannemi maalesef açlık ve susuzluktan kaybettim ben. Daha iyi olsun sağ salim çıksın diye bıraktığımız hastaneden ölüsünü aldık.”

Koronavirüs tedavisi: “Covid 19 testi negatif çıktığı halde ölüm raporuna bulaşıcı hastalık yazdınız.”

“Benim hastam o kapıdan ayaklarıyla girdi, gülerek. Covid 19 testi negatif çıktığı halde ölüm raporuna bulaşıcı hastalık yazdınız ve biz onu Covid mezarlığına defnettik. Cenazesinde 10 kişi bile yoktuk. Tabutuyla, üzerine toprak atamadan gönderdik anneannemi.”

Skandal koronavirüs tedavisi: “Açlık ve susuzluktan şeker komasına girerek öldü.”

“Yine söylüyorum koronavüris testi iki kez negatif çıkan anneannemi..iki kez negatif..benim anneannem önlem amaçlı götürüldüğü hastanede aclik ve susuzluktan şeker komasına girerek öldü.”

“Siz istediğiniz kadar ölüm raporuna bulaşıcı hastalık yazın. Gerçekleri biz biliyoruz ve bu acıyı biz yaşıyoruz. Geride bizler kaldık. Gideni geri getiremiyoruz ama hiç kimse bu şekilde ölmeyi hak etmez.”

Türkiye’nin sağlık sistemi sayesinde koronavirüs tedavisi sırasında koronaya yakalanmadığı hâlde Covid 19’dan öldü

“Anneannemi kaybettiğimiz gün açıkladığınız verilerde o günkü ölüm sayısı 19’du, muhtemelen içine anneannemi de kattınız ama değil, benim anneannem koronavirüs nedeniyle ölmedi. İstediğiniz kadar onu o mezarlığa tabutla törensiz gömün, biz her şeyi biliyor ve bu acıyla yanıyoruz.

“Geçen sene kardeşi vefat ettiğinde cenaze ne kadar kalabalıktı, ne çok seveni varmış, beni de böyle gönderin diyen anneannemi düzenlediğiniz, gerçekleri yazmadığınız o ölüm raporu yüzünden sadece 10 kişi gönderdik, üzerine toprak atamadık, başında ağlayamadık.”

Türkiye’deki koronavirüs tedavisi “Rabbim hiçbirinize böyle bir acı yaşatmasın” dedirtti.

“Bu acı bize ölene kadar yeter, ama artık kimsenin canı yansın istemem. Ciğeri yanan bir torun olarak ciğeri yanan annemi toparlamak düşüyor bana. Annem aç susuz öldü diye yemek yemeyen su içmeyen annemi toparlamak düşüyor. Rabbim hiçbirinize böyle bir acı yaşatmasın.”

“Başkalarının hayatını kurtarırken annesini kaybetti. Bunun acısı bambaşka.”

“Derseniz ki sağlık çalısanları tükendi hastalara bakamıyor, annesi babası sağlık çalışanı bir evladım. Covid 19’a yakalanan annem iyileşir iyileşmez işine döndü. Her gün çalıştı, çalışmaktan tükenmedi. Başkalarının hayatını kurtarırken annesini kaybetti. Bunun acısı bambaşka.”

Onur TUTUŞ

Kaynak: twitter/aysuusezer

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here