ABD ile Çin arasındaki gerilim son zamanlarda tırmanmaya devam ediyor. ABD-Çin gerilimi arasındaki gerilim yeni bir ‘soğuk savaş’ anlamına mı geliyor?

İşte ABD ve Çin arasındaki ilişkinin tarihi ve günümüzde geldiği son nokta

ABD Başkanı Donald Trump 2016’da seçim stratejisini Çin karşıtlığı üzerine kurmuştu. Trump’ın ilk başkanlık dönemi sona ererken ABD ve Çin arasındaki ipler geriliyor.

İlginizi Çekebilir: Altın fiyatları artmaya devam mı edecek? Dövizde yükseliş ne zaman sonlanacak?

ABD amerika çin

ABD Çin ilişkileri denilince ilk olarak 1972 senesine gitmek lazım. Çünkü 1972 yılü ABD ve Çin ilişkileri açısından bakıldığında bir dönüm noktasıydı.

Amerika’nın cumhuriyetçi başkanı Richard Nixson, dönemi için neredeyse devrimci sayılacak bir hareketle Soğuk Savaş döneminde Çin’e ani bir ziyaret gerçekleştirdi. ABD Başkanı’nın yaptığı bu ziyaret tarihi bir öneme sahipti. Çünkü dünya Soğuk Savaş’ta demokrasi bloğu ve komünist blok arasında ikiye bölünmüştü. İki taraf arasında sıcak bir savaşın başlaması an meselesiydi. Amerika Başkanı, bu ziyarette Çin lideri Mao ile 1 saat süren bir görüşme yaptı. Batı medyası bu görüşmeyi anlık olarak takip etti. Amerikan televizyonları günlerce Nixon’ın ziyareti üzerine yayınlar yaptı. Nixon’ın Çin’e giden uçağında 85 tane gazeteci vardı ve bu gazeteciler televizyon yayınları yapıyorlardı. Nikson bunu bilerek seçim öncesi çok önemli bir zafer olarak lanse etmek istiyordu. Ziyareti sonunda Çin, Tayvan Sorunu’na Amerika’nın önerdiği barışçıl çözümü kabul etti. Bunun sonucu olarak iki ülke arasında ticaretin yolu açıldı. Amerika’nın Kominist Çin ile iş birliğine gitmesinin öncelikli nedeni Çin’ in Sovyetler Birliği ile arasının açılmasını sağlamaktı. 70’li yıllardan itibaren Çin’in ABD ile ilişkileri hem ticari hem de diplomatik anlamda gelişirken, Sovyetler Birliği ile Çin’in arası açılmaya başlıyordu. Kısaca Amerika’nın istediği gerçeğe dönüşmüştü diyebiliriz.

ABD amerika çin ticareti

ABD ile Çin ilişkilerinin yapıtaşını Bill Clinton koydu

Clinton 2000 yılında Çin ile yeni bir anlaşma imzalayarak, Çin’i Dünya Ticaret Örgütü’nün bir üyesi haline getirdi. Bu anlaşma sebebi ile birçok Amerikan şirketi üretimini Çin’e taşıdı. Bunun sonucu olarak, bugün kullandığımız telefonların, elektronik cihazların ve diğer tüm ürünlerin asıl üreticisi Çin oldu.

ABD global marka sayısını artırırken, gerçekleştirdiği düşük maliyet sayesinde kendi iç pazarındaki fiyatları daha uygu tutabildi. Diğer bir deyişle, Amerika Birleşik Devletleri, üretimi ucuza Çin’e yaptırdığı için ülkesindeki enflasyonun etkisini azaltabildi.

1999 yılında Amerika ile Çin arasında yapılan bu anlaşma sayesinde iki ülke arasındaki ticaret hacmi 95 milyar dolardan 2019 yılında bu hacim 560 milyar dolara ulaştı.

Yazan: Onur TUTUŞ

Kaynak: DW

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here